OUR BLOG

26 Şub 2016

SOSYAL MEDYA UZMANI NEDİR?

”Son zamanların en revaçta mesleği” ya da ”oldukça eğlenceli bir meslek” diyenlere çok katıldığımızı söylemek istiyoruz ama bu mesleği bir uzmanlık alanı olarak tanımlıyorsak, bu cümlelerin biraz ötesine geçmemiz gerekmekte. Gerçekten de revaçta bir meslek ve eğlenceli olduğunu da söyleyebiliriz fakat her meslekteki gibi kendi içinde zorlukları mevcut. Bu mesleği bir uzmanlık alanı olarak kabul etmeyen bir güruh olsa da, onları hızlıca görmezden geliyoruz. 🙂

Sosyal medyanın markalar için zorunlu bir mecra halini aldığı günden bu yana kendi kendini oluşturan mesleklerden biri oldu diyebiliriz. Sosyal medya dediğimiz iletişim alanı kendi içerisinde farklı kanalları barındıran ve her kanalda da farklı bir yöntem benimseyen bir alan. Çok hızlı hareket etmenin zorunlu olduğu bir mecra ve en ufak bir hata her şeyi alt üst edebilir. Ama bir yandan da hızlı geri dönüşler almak, hedef kitlenizle birebir muhatap olabilmek gibi avantajlar da sağlıyor tabi ki.

Tüm bu bilgiler ışığında sosyal medya uzmanı nedir, ne iş yapar, ne işe yarar sorularına cevap verelim. Sosyal medya uzmanı; markaların sosyal medya hesaplarını yöneten kişidir. Burada ”yönetmek” kelimesinin içini titizlikle doldurmamız gerek. Öncelikle her şeyi sıfırdan aldığımızı var sayalım. Dijital mecrada olmaya yeni yeni karar veren bir markanın kimliğini, hedef kitlesini ve ne ihtiyaçlarla sosyal medyada olacağını iyice tespit edip hangi mecralarda var olmasının mantıklı olacağına karar vererek işe başlıyorsunuz. Eğer sosyal medyayı satın alma işlemine teşvik etmek için kullanacaksanız önemli olan kısım; Instagram. Çünkü bir şeyi görerek satın almaya karar veririz ve bakmak/görmek gibi mevzuların gerçekleştirildiği mecra da Instagram.

Hangi mecralara ağırlık vermeniz gerektiğine karar verdikten sonra markanın karakteri ve hitap ettiği kitlesi gereği nasıl bir dil benimsemesi gerektiğine karar veriliyor. Hedef kitle sosyal medyada ne kadar zaman geçiriyor, geçirdiği vakti alışveriş yaparak mı, haber okuyarak mı, arkadaş stalklayarak mı değerlendiriyor, bunları iyice tahlil etmek gerekiyor. Yani hedef kitlenizin bu mecradaki davranışlarını bilmelisiniz. Son zamanlarda Facebook ve Instagram gibi mecraların gönderiyi timeline’a düşürmede benimsediği algoritma biraz değişti; artık kimlerle daha çok etkileşime giriliyorsa o kullanıcıların postları ön plana alınıyor. Yani ”gönderiyi son atanın postunu ilk sırada görürsünüz.” mantığı bitti. Dolayısıyla hedef kitlenizin saat kaçla kaç arasında sosyal medyada vakit geçirdiği bilgisine sahip olmanızın çok bir önemi kalmıyor. Mark bey diyor ki; parayı ver ve gönderini dilediğin kadar kişiye göstereyim.

adwise