OUR BLOG

26 Şub 2016

OMNİ CHANNEL: ÇOKLU KANAL PAZARLAMASI NEDİR?

Omni  channel yani çoklu pazarlama terimini son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Sektörü alakadar eden önemli konulardan biri olması sebebiyle, bu hafta sonunu bu konuya ayırmaya karar verdik. Çoklu kanal pazarlaması firmaların sıkça başvurduğu ve son derece işlevsel yeni bir pazarlama yöntemi. Bir firmanın kendisini ulaştırabileceği her kanaldan tüketiciye ulaşması ve bunun segmentasyonunu başarılı bir şekilde yapabilmesini ifade eder kısaca. Sizin bir tüketici olarak alışveriş yapacağınız markaya elinizdeki cihazlardan, çeşitli kataloglardan, telefon numaralarından yani aklınıza gelebilecek her kanaldan ulaşabilmenizi sağlayan sistem, omni channel marketing sistemi oluyor.

Bir örnekle açıklayalım. H&M markasından alışveriş yapacaksınız. Web sitesine giriyorsunuz. Yeni sezonda nasıl ürünler var merak ediyorsunuz şöyle bir göz gezdiriyorsunuz. Daha sonra bir üründe karar kılıp satın almak istiyorsunuz ama ”Ürünün rengi hakkında çok kararsız kaldım, gözlerimle görmem gerek, en iyisi mağazaya gideyim.” diyorsunuz. Sonra müşteri hizmetlerini arayarak Ankara içerisinde nerelerde şubelerin olduğunu soruyorsunuz. (Şimdiden 2 kanalı kullandınız bile.) Yol tarifini alıp bir güzel mağazaya gidiyorsunuz ve denediğiniz renklerden hiçbiri size uygun değil. Çalışanlardan birine, ürünün farklı renklerinin gelip gelmediğiyle alakalı bilgi almak istediğinizi söylüyorsunuz. Belli bir zaman geçtikten sonra H&M’in web sitesine mailinizle giriş yaptığınız, çeşitli renkler arasında gezindiğiniz için yaptığınız bu hareket sistem tarafından algılanıyor, mailinize ürünün başka renkleri ve çeşitleri hakkında bir e posta düşüyor. Siz de bu hizmetten çok memnun kaldığınız için tüm sosyal medya hesaplarını takip etmeye başlıyorsunuz. Böyleye anlık haberlerden de mahrum kalmamış oluyorsunuz. Yani alışveriş işlemini gerçekleştirmek istediğiniz marka, size elindeki farklı kanallarla her türlü ulaşmış oluyor. Mağazalarını, mailing sistemini, web sitesini ve sosyal medya hesaplarını kullanarak kendisini size göstermiş oluyor.

Bu konu firmalara büyük avantajlar sağlamakta tahmin edersiniz ki.

Dijital ortamda tüketiciler hakkında araştırmalar yapıp daha spesifik bilgilere erişmeyi sağlıyor öncelikle.

Ayrıca her kanalda var olduğunuzu ve kitlenize her şekilde rahatlıkla ulaşabileceğinizi göstermeniz de büyük avantaj yaratıyor.

Her potansiyel müşteri rahatlıkla ulaşabildiği markayı aklında tutuyor. Kullanıcıların girdikleri bilgiler sayesinde yeniden pazarlama işlemiyle yarıda kalan alışverişin tetiklenmesi sağlanıyor.

Potansiyel müşteri, gerçek müşteri arasındaki farklılıklar tespit edilip daha net hedeflemelerle daha net dijital pazarlama yöntemleri benimsenebiliyor. Bu da büyük ölçüde vakit kaybını önlüyor haliyle.

Hangi kanaldan ne şekilde satış gerçekleştirildiği tespit edilerek eksikliklerin tespit edilmesi ve yeni stratejiler gerekiyorsa onların bir an önce hayata geçirilmesi sağlanıyor.

Yani kısaca, omni channel marketing varlığınızı büyütmenin ve sağlamlaştırmanın en önemli yollarından biri! Mutlu hafta sonları dileriz. 🙂

adwise