OUR BLOG

26 Şub 2016

INFLUENCER MARKETİNG NEDİR?

INFLUENCER MARKETİNG

Yeniden merhaba! Eğer şu anda yoldaysanız, telefon elinizde bir yerlere gidiyorsanız, kısa boş vaktinizi bir şeyler okumakla değerlendirmek istiyorsanız, time line’ınıza dijitalin yeni olayı Influencer Marketing hakkında bir yazı bırakmak isteriz. Keyifle okuyunuz.

Muhakkak takip ettiğiniz, stilini, paylaşımlarını beğendiğiniz belki de fanı olduğunuz bir blogger veya vlogger vardır. Son zamanların yeni iki mesleği bunlar biliyorsunuz ki. Blogger veya vloggerlar; ünlü ama ünsüz, Instagram timeline’ınızın en büyük yer kaplayanı, çok takipçili sosyal medya kişileri oluyorlar. Bazen yolda gördüğümüzde ”Aaaaa şey değil mi bu, hani makyaj vidyoları çekiyor ama her makyajına başka bir isim takıyor, en son sevgilisinin annesiyle tanışmaya giden kız makyajı diye bir şey çekmişti hani. Neydi yaa?!” tepkileri veriyoruz.

Adı bi türlü gelmese de, bir şekilde tanıyoruz işte. Bu insanlar reklam sektörünün sessiz demirbaşları olmaya başladılar. Sözlerine güveniyoruz, bir ürün tavsiye ediyorlar bazen beğenmesek bile alıyoruz. En çok nerelerde takılıyorlarsa oralara gitmeye başlıyoruz.

Aslında kilit durum tam olarak bu. Bu insanlar -her nasılsa- sözüne güvenilir birer karakter haline gelmiş oldukları için ve kitleleri peşlerinden sürükleyebilecek durumda oldukları için markalar bir süre sonra şöyle şeyler düşünmeye başladılar: ”Ben bir markayım. Kötü durumda değilim ama neden daha iyi olmayayım? X kişisinin kadın takipçisi çok, ne diyorsa yapıyorlar. O zaman X kişisiyle bir güzel anlaşayım, ürünlerimi allasın pullasın anlatsın, benden çokça bahsetsin, o bana kazandırsın, ben ona kazandırayım.” Eh, baya iyi fikir. Tutar bu fikir! Çünkü her şey dijitalleşiyor. Çünkü artık her şey çok hızlı ve hemen tüketiliyor. Bu hıza ayak uydurmak için, markanıza dijital dünyada sağlam bir yer bulmak zo-run-da-sı-nız ve bunu en etkili yollarla yapmanın çaresini arıyorsunuz. Dijital dünyada sözü geçen tanınmış kişiler aracılığıyla kendinizi, dertlerinizi, ürün ve hizmetlerinizi anlatmanıza Influencer Marketing diyoruz. Bir çeşit world of mouth, hatta dijital ortamda world of mouth diyebiliriz.

Ne demiştik? Tutar bu fikir. Tuttu da zaten. Çünkü bu iş sadece basit bir reklam işi değil. Aslında bu iş bir yandan PR işi. Reklam kısa dönemli sonuçlar bekleyen, verdiği mesaja hızlı geri dönüş isteyen ve çoğunlukla satış odaklı bir iletişim kanalı. Fakat sözüne güvenilir sosyal medya kişileriyle çalışmak bundan daha fazlasına sebep oluyor. Evet belki bu markalar çok kısa vadede satış elde edip tahmin edilemez cirolara ulaşabiliyorlar ama markanın imajına büyük ölçüde katkıda bulunuluyor. Şöyle düşünelim; her paylaşımında ”Bir ruja 100 TL’den aşağı vermiyorum.” mesajını aklımıza kazıyan çok cool bir sosyal medya kişisinin, fiyat ortalaması 50 TL’yi geçmeyen bir kozmetik markasının ürünlerini kullanmaya başladığını gördüğümüzde, ”Vaay ucuz ama kaliteli demek ki, bu kızın bir bildiği kesin vardır.” demiyor muyuz?


Ya da çok seyahat etmesiyle tanınan bir Youtuber’ın, ”Bu seferki seyahatimi X uygulaması aracılığıyla gerçekleştirdim, hem ucuza gezdim hem de çok çok rahat ettim! Teşekkürler X uygulaması!” dediğini duyduğumuzda bir sonraki tatil planımızı X uygulamasını indirerek başlatmıyor muyuz?

Ya da güzel yemekleriyle ünlü güzel aşçı ablamızın mutfağında hep aynı marka ev aletlerinin olduğunu sinsice fark ettiğimizde ”Gidip ben de aynısından alayım.” demiyor muyuz?

İnkar etmeyelim, çoğunlukla diyoruz. İşte Influencer Marketing budur.

Daha detaylı bilgi için Wikipedia ingilizce içeriğine buradan göz atabilirsiniz.

İyi hafta sonları diliyoruz! 🙂

adwise