OUR BLOG

26 Şub 2016

Facebook Messenger’a Yeni Özellik

Facebook Messenger’a Yeni Özellik

Burada sürekli kullandığımız uygulamalara gelen güncellemeler hakkında daha çoook şey yazacağız gibi duruyor. Bugün, Facebook Messenger’a gelmesi planlanan güncelleme hakkında biraz konuşmak istiyoruz. Biliyorsunuz ki yakın bir zamanda Messenger’a da tıpkı diğer bir sürü uygulamada olduğu gibi anlık fotoğraf hikayesi güncellemesi yapmıştı. Hatta Türkçe dil seçeneği koyarak kalplerimizi fethettiler. Fakat bununla kalmayacaklarını da kendi bloglarından hepimize duyurdular.

Facebook, Messenger uygulamasını farklı bir uygulama olarak konumlandırmak istediğini son güncelleme haberiyle birlikle daha da kanıtladı. Geçtiğimiz sene, Messenger’a reklam uygulamasının gelebileceğinin sinyalleri verilmişti. Şimdi de dediler ki ”Reklam uygulamasına geçiyoruz.” Reklam testlerine de Tayland ve Avustralya’da başlayacaklarını duyurdular.

Bu ülkelerdeki işletmeler şirketlerinin reklamlarını, Messenger’ın ana sayfa ekranında konumlandırabilecek. Reklamlar konuşma listesinin olduğu bölümde yayınlanacak. Yani konuşmaların olduğu kısımda olmayacaklar. Burada Facebook gizlilik güvencesi veriyor bizlere. İnsanlara sevdikleri bir ürünü oluşturup uygulama içerisi organik davranışlara olanak sağlayıp bir de daha fazla kişiye erişmek isteyen işletmelere çeşitli ek yollar sunmak gibi ana planlar üzerine sosyal medya reklamı yapan Facebook, Messenger’ı işin ”daha fazla kişiye ulaşma” aşamasına dahil ediyor.

Aslında burada bir danışıklı dövüş mevcut. Hem markalar oldukça nokta atışı hedeflemeler yaparak bilinirliklerini artırıyor, hem de Facebook, Messenger uygulamasını farklı bir uygulama haline getirme şansı yakalıyor. Bu yeni reklam modelinin, tüketicilerin zihinlerindeki ”Messenger Facebook’un mesaj kısmından başka bir şey değildir.” algısını yıkması bekleniyor. Ne kadar başarılı olur bilemiyoruz. Zaman içerisinde göreceğiz.

Tayland ve Avustralya’daki testlerden başarılı bir şekilde geçilirse, yeni reklam modelinin tüm dünyada yayılması bekleniyor.

adwise