OUR BLOG

24 Haz 2019

PAZARLAMA STRATEJİLERİNİ GÜÇLENDİRECEK YÖNTEMLER

Dijital pazarlamanın gücü her geçen gün artmaya devam ediyor. Markaların pazarlama stratejilerini kendi sektörlerinde uyarlaması, güncellenen yenilikleri takip etmesi gerekiyor. Markanızın bilinirliğini ve kazancınızı arttırmak istiyorsanız pazarlama stratejileri ile güçlendirecek yöntemleri uygulamalısınız. Sektörünüzde rakiplerinizin arasında kendinizi gösterecek özgün içerikler geliştirerek marka bilinirliğinizi arttırmanız, pazarlama stratejileri arasında yer alan en önemli noktalardan biridir. Peki rakip firmaların önüne nasıl geçebilirsiniz?

Sizi rakip firmalardan ayıracak ve öne çıkaracak 5 öneri:

1.Potansiyel Müşterileri Bulabileceğiniz Sosyal Mecralar: Facebook ve Instagram

Pazarlama stratejinizde sosyal ağlar içinde önem vermeniz gereken platformların başında Facebook ve Instagram geliyor. Her iki platformun da kolay erişilebilir ve kullanıcı sayısının yüksek olması şirketlerin kullanması için en büyük etken. Kullanıcıların markalarla direkt iletişime geçebilmesi, merak ettikleri ürünleri “Mağaza” özelliği sayesinde direkt siteye giderek keşfedebilmeleri Facebook ve Instagram’ın hem tüketici hem de satıcılar açısından daha çok tercih edilmesini sağlıyor.

2. Müşteriye Bilgi Vermek Esas: Inbound Pazarlama

inbound pazarlama

Kullanıcılar aradıkları ürün ve hizmet hakkında her zaman daha çok bilgiye sahip olmak isterler. Daha çok bilgiye sahip olmaları için de özellikle blog yazılarına ve kullanıcı yorumlarına önem verirler. Bunlar dışında hizmet ve ürün hakkında videolar izleyerek bilgilerini fazlalaştırmak isterler. Kullanıcılar ürünü veya markayı tanıyamadığında geri adım atabilirler. Geri adım atmamaları için Inbound pazarlama ekipleri yaptıkları SEO, blog, sosyal ağlarda etkileşim ve içerik pazarlaması gibi çalışmalar yapar. Bu çalışmalar %75 oranında SMS, e-posta, e-bülten, banner, sosyal ağlarda tek yönlü bildirim vb. çalışmalar yapan Outbound pazarlama ekiplerinin önüne geçmektedir.

3.Müşteri ile Bağ Kurmak ve İletişimi Güçlendirmek

Firmaların en büyük amacı markanın müşterisi olabilecek potansiyele sahip kullanıcıları, markanın müşterisi olarak kendi çerçevesine almak olmalıdır. Pazarlama stratejileri geniş açıdan ele alındığında, kaliteli ve etkin potansiyel müşteriler referanslar aracılığıyla gelir. Bu şekilde markanın sabit müşteriler tarafından tercih ediliyor ve öneriliyor olması güven veren bir profil oluşturur. Dolayısıyla markanın sabit müşteriyle promosyon uygulamaları ile iletişimini güçlü tutması önemlidir.

4.Potansiyel Müşterinizin Arama Dili: Ben mi?   

Google’ın araştırmalarına göre, insanlar yaşam koşulları karmaşıklaştıkça arama motorlarında arama yaparken daha basit ve öznel sorular soruyor. Örneğin; ‘Arabamın benzinini nereden almalıyım?’, ’Saçımı nerede kestirmeliyim?’ gibi ‘ben’ merkezli sorularla ihtiyaçlarıyla ilgili aramalar yapıyorlar. Bu doğrultuda markaların potansiyel müşterilerini iyi analiz ederek kullanıcıların yaptığı aramalara yönelik pazarlama çalışmaları kurgulaması gerekmektedir.

5.Pazarlamada Yeni Yönelim: Youtube

İnsanların ikinci arama motoru Youtube, firmaların pazarlama stratejilerine yeni bir bakış açısı kazandırıyor. Potansiyel müşterisine samimi bir şekilde yaklaşmayı ve ürününü tanıtmayı hedefliyor. Youtube’da yer almayan markaların dijital pazarlamada biraz arkada kalacağı kesin. Firmalar ürünleri ve hizmetleri ile alakalı bilgi verici özgün videolar hazırlayarak daha çok kişiye ulaşabilir ve potansiyel müşterilerini kendilerine çekebilir. Bunun dışında markanın, müşterilerine kendilerini unutturmamaları ve rakiplerine gitmelerini önlemeleri için de Youtube kanallarını her zaman canlı tutmaları gerekmektedir.

adwise

Write a Reply or Comment