OUR BLOG

30 Haz 2019

Hashtag Nedir? Sosyal Medya Mecralarında Kaç Hashtag Kullanılmalı?

Hashtag’in görüntüsünü diyez, kare, üst üste paralel geçen minik bir ikon olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! O sosyal medyada, bloglarda etkileşime yön veren koca bir kral! Bu gücü nasıl elde etti peki?

Hashtag her zaman bugün tanımladığımız “gruplara hitap etme” kavramıyla görevine başlamadı. Dönemsel olarak ona yüklenen sorumluluklar ile görevini değiştirerek ilerledi. 90’larda sohbet sitelerinde yer alan ögeleri ayırarak kategorize etmek için kullanılıyordu. Dönemin dijital gelişiminde edindiği küçük görevi henüz birkaç yılda üstünden atarak popülerliğini arttırmaya başladı.

2017 yılının tasarımcısı Chiris Messina yaratıcı düşüncesini sosyal medyada da ortaya koyuyor. Twitter’da attığı bir tweet ile ‘’#’’ sembolünü grupların bilgi edinmesi önerisinde bulunuyor. San Diego’da çıkan yangının durumunun zararlarını veya yardım taleplerinin iletilebilmesi için #barcamp etiketini açıyor. Bu adımdan sonra Twitter 2009’da İngilizce hashtagleri tıklanabilir linke çevirerek insanların bahsedilen konuda attığı tweetleri ve yorumları görebilmesini sağladı. Bu gelişime 2013 yılında Facebook da katılarak hashtag’in çağımızda güçlü bir kaynak olmasına destek oldu.

Markaların dijital pazarlama stratejileri arasında hashtaglerin de yer alması gerekmektedir. İnsanların aradığı veya kullandığı bir ürünü etiketleyerek sosyal medyada yorumlaması, nereden bulabileceğini sorması çabasız reklam olarak adlandırabiliriz. Örneğin; bir ayakkabı firmasına ait ayakkabı modelinin adını uzun olmayan bir hashtag ile sosyal medyada oluşturması o ürünün tüketici tarafından satıldığı yeri ve fiyatı çok rahatça bulabilmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medya Mecralarına Göre Hashtag Kullanımı

Hashtag; Twitter sonrasında Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest gibi birçok sosyal medya mecrasında kullanılıyor. Bu noktada önemli olan her sosyal medya mecrasında aynı sayıda hashtag kullanılmıyor. Twitter’ın görsel olmadan daha çok düşüncelerin yazıldığı alan olması, Facebook’un ve Instagram’ın görsellerle desteklenerek içerikler üretiliyor olması hashtag kullanım sayısının değişmesinde önemli bir rol oynuyor.

Twitter’da Hashtag Kullanımı

Twitter

Twitter’da Track Maven’ın ikiden fazla hashtag kullanılarak atılan tweetlerin etkileşiminin büyük oranda azaldığını yaptığı araştırma ile ortaya koymuştur. Twitter için önerilen hashtag sayısına ideal olarak iki diyebiliriz.

Instagram’da Hashtag Kullanımı

Instagram

Instagram hashtag kullanımında Twitter’a kıyasla daha rahat diyebiliriz. Instagram 30 hashtag hakkı veriyor ancak hepsini kullandığınızda etkileşim oranını oldukça düşebiliyor. Hashtagleri doğru seçtiğinizde Facebook ve Instagram’da oldukça iyi bir etkileşim yaratabilirsiniz. Instagram ve Facebook için önerilen hashtag sayısına ideal olarak on diyebiliriz.

Pinterest’te Hashtag Kullanımı

Pinterest

Dijital pazarlamanın dikkat çeken yeni yüzü Pinterest, kendi web sitesinde 20 hashtag’ten fazlasını kullanmamayı öneriyor.

adwise

Write a Reply or Comment