OUR BLOG

17 Tem 2019

Emoji Nedir? 😍😎😡😲😁

Emoji Nedir? 😍😎😡😲😁

Her gün defalarca kez kullandığımız, reklam ve pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezi emojilerin ilk kez nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?


Emoji kelimelerin yerine kullanılan simgeler olarak tanımlanabilir. İlk kullanımına dair örnekler Slovakya’da bir araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırmacılara göre Jan Ladislaides isimli avukat bir hukuk dosyasının içinde “gülen yüz” emojisi kullanmıştır. Bu gülen yüz, 382 yıl önce resmi evrakta var olan bir şeye olan mutluluğu yansıtmak amacıyla çizilmiştir. Emoji, kelimesi Türkçe’ye Japonca’dan geçmiştir. ”E” resim, ”moji” ise karakter anlamına gelir.

Dijital medyanın bebeği emojiler ilk olarak Japonlar tarafından 90’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. İlk emoji, 1998/ 1999 yılında NTT DoCoMo’nun i-mode mobile Internet platformunda çalışan ekibin bir üyesi olan Shigetaka Kurita tarafından yaratılmıştır. Bu emojilerin i – mode’un elektronik iletişimini geliştirmesi hedeflenmiştir. 12 x 12 boyutlarında 172 adetten oluşan ilk set, insanların yaptığı eylemler gözlenerek oluşturulmuştur. 1997 yılında ise Nicolas Loufrani ASCII smiley yüz ifadeleri üzerine çalışmalar yapmıştır.

Özetle emojiler tarih içerisinde her geçen gün daha da gelişerek dijital medya platformlarımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.
17 Temmuz Dünya Emoji Günü kutlu olsun! İyi ki varsın emoji!

adwise

Write a Reply or Comment