OUR BLOG

29 Tem 2019

SEO NEDİR? SEO İÇİN DOĞRU İÇERİK NEDİR?

SEO nedir? sorusuna verilebilecek birçok cevap bulunmaktadır. İsmi kısa görünse de içeriği oldukça geniş olan SEO’nun açılımı Search Engine Optimization yani Türkçesi arama motoru optimizasyonudur. Google’da reklam vermeden üst sıralarda yer almak için üretilen özgün içeriğe yönelik yapılan site içi ve site dışı optimizasyonlar olarak küçük çerçevede açıklayabiliriz.
Günümüzde Web sitesi olan veya e-ticaretle uğraşan kişilerin başarı grafiğini yükseltebilmesi için SEO ile yollarının birleşiyor olması şart diyebiliriz. İnsanların gelişen teknolojiyi doğru yorumlaması sonucu arama butonlarında ihtiyaçlarına yönelik kısa aramalar yaparak doğru içeriğe ulaşma isteği doğmuştur.  Arama butonlarında insanların gezindiği kelimeleri yakaladığınızda, web sitenizi de öne çıkarmış oluyorsunuz. Tabii ki bu anahtar kelimeleri bulmakla iş bitmiyor. Google’da üst sıralarda yer alabilmeniz için SEO için doğru içeriklerin nasıl olması gerektiğini sıralayalım?

SEO İçin Uygun Ancak Anlamsız İçerikler Sizi Geriye Taşır

Seo Uyumlu İçerik

Oluşturduğunuz içerik SEO kurallarına tamamen uyuyor olsa da içerik ile bütünlük oluşturamadığında beklediğiniz ilerlemeyi alamaz ve Google tarafından mimlenirsiniz. Google zekası düşündüğünüzden daha güçlü olduğu için onu kandırmanız mümkün değil. Okuyucu sizin içeriğinize; başlığının dikkatini çekmesi, arattığı anahtar kelimenin sizin yazınızda geçmesi ile ulaşsa da alakasız bir içerikle karşılaştığında sitenizi terk eder. Google zekâsı bu hızlı terk edişin yetersiz içerikten dolayı olduğunu anlayarak ilk sıralara sizi çıkarmaz. Kullanıcı aynı konuda başka bir siteye yönelerek ve orada zaman geçirerek farkında olmadan Google’ın öngörüsünü desteklemiş olur. Özetle: SEO İçin Uygun Ancak Anlamsız İçerikler Sizi Geriye Taşır!

SEO Özgün İçeriklerin Peşinde:

Özgün İçerik

Yazmayı planladığınız yazının konusu daha önce birçok kez yazılmış olsa da sizi öne çıkaracak önemli nokta özgün içerik olmasıdır. Kaliteli içerik üretebilmek için konu hakkında araştırmalar yapmalı, yaptığınız araştırmalarda edindiğiniz bilgileri derlemeli ve kendi cümleleriniz ile yeniden büyütmelisiniz. Google botları yani örümcekleri sitenizi belirli zamanda ziyaret ederek denetlemeler yapmaktadır. Bu denetlemede kopyalanmış bir içeriğiniz var ise sizi bir kez daha mimler. Artık üst sıralara el sallayabilirsiniz. Özgün içerik, güncel konular her zaman sizi üst sıralara taşır. Hatta değişime uğrayan bir konuysa yazınızı güncellemenizde doğru SEO için önemli bir etkendir.

İçerik Uzunluğu

İçerik Kraldır

İçerik uzunluğu en çok tartışılan, uzadıkça daha anlamlı olacak diye düşünülen derin bir konudur. Google kısa içerikleri sevmiyor algısı ve bunun yanında SEO uyumlu olmalı takıntısı anlamsız yazı öbekleri oluşturmakta. Google her seferinde içeriklerinizi benim için değil, ziyaretçileriniz için oluşturmalısınız dese de dikkate alınmıyor. İçerikleriniz ziyaretçileriniz için yararlı olmasını sağladıktan sonra kelime sayınızı 400-500’den az ve 5000’den fazla olmamasını dikkate alabilirsiniz.Göze Hitap Etmeli

Görsel Kullanımı

Bu konu başlığını ‘’Göze Hitap Etmeli’’ seçmemin sebebi, düz yazı halinde ilginizi yeniden uyandırmayacak içerikler ziyaretçinizi sıkar ve hedefe ulaşamadan sayfanızdan ayrılır.Bu terk ediş SEO için yetersiz sayılır. Konunuz örneğin ünlü bir markanın kozmetik ürünü. Bu ürünü Youtube’dan videolar, ürün görseli, ürünü kullananlardan oluşturulan memnuniyeti gösteren grafik ile desteklediğinizde okuyucunuzun ilgisi açık kalarak web sitenizde vakit geçirir. Görselliği destekleyen medya gruplarından yararlanmanız SEO için önemli bir adımdır.

Kilitleri Açan ‘’Anahtar Kelime’’

Anahtar Kelime

İçeriklerinizi oluşturmadan önce belirlediğiniz konu hakkında anahtar kelimelerinizi araştırmalısınız.SEO anahtar kelimerlere fazlasıyla önem vermektedir.Anahtar kelimeleriniz sitenize organik trafik çekebilmeniz için gereklidir. Araştırdığınız anahtar kelimeleri içeriğinizin doğru noktalarında kullanmanız Google da üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır. Kilitleri açan ‘’Anahtar Kelime’’leri nerelerde kullanacağız diyorsanız;

  • Başlık: Başlık İçerisinde anahtar kelimenin en az bir kere geçirilmesi gerekmektedir. Başlığınız konu ile alakalı ve dikkat çekici olmalıdır.
  • URL: URL içerisinde anahtar kelime geçirilmelidir. URL’sinden sonra kategori ve makalenizin adı yer alır.
  • Meta Açıklama: İçeriğiniz için önemli olan anahtar kelimeyi doğru seçerek, anlaşılır bir metin ile kullanılmalıdır.
  • Başlıklar ve ALT Başlıklar :
  • Resim Adları, Resim Açıklamaları ve ALT Etiketler: Yazınıza ekleyeceğiniz görsel anahtar kelimenizle alakalı olmalıdır. Görsel alt metninde anahtar kelime geçirilmelidir.
  • Öncelikli Anahtar Kelimelere İçeriğin İlk ve Son 100 Kelimesinde Yer Verin

Güçlü Kaynak Belirtme

Güçlü Kaynak Belirtme

Google güvenilir kaynaklardan verilen yönlendirme linklerini seviyor. Bu şekilde okuyucu öğrenmek istediği bilgileri iç bağlantı linkleri ile daha kolay ediniyor.SEO bu yardım desteğini görmezden gelmiyor ve Google sizin içeriğinizi destekliyor.

Yorumlama ve Paylaşma SEO Dostu

Yorumlama

Arama motorlarında aranılan her kelimeye doğru seçenekler çıkarabilmek için hazırlanmıştır. Bu hazırlığın temeli sosyal sinyallerin desteğine bağlıdır. Yazınız ne kadar ziyaretçiler tarafından paylaşılırsa, yorumlanırsa sayfa trafiğiniz artar. İçeriklerinizin kolay paylaşılabilir olması, yorum yapılması için harekete geçirecek cümleler ile bitirilmesi önemli bir püf noktadır. SEO yorumlama ve paylaşmayı seven bir dost diyebiliriz.

adwise

Write a Reply or Comment