OUR BLOG

14 Şub 2017

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin 15 Tüyo

Bin bir güçlükle okulunuzu bitirdiniz, deneyim kazanmak için stajlar yaptınız, yeri geldi arkadaşlarınız eğlenirken siz yarı zamanlı işler buldunuz çalıştınız. Mezuniyet günü geldi, kepi attınız, arkadaşlarınızla mezun oluşunuzu eğlenceli bir partiyle kutladınız. Tabi bilseydiniz başınıza gelecekleri, öğrenciliğin bitimini hayatta kutlamazdınız muhtemelen. Okurken bunların hepsi güzel birikimler gerçekten de.  Mutlaka güzel geri dönüşleri de oluyor ama o kepi fırlatıp attıktan sonra gerçek dünya başlıyor. İlk zorluğu da ilk iş görüşmesinde yaşıyorsunuz.

İş görüşmesinde neler yapılması gerektiği ya da nelerden kaçınılması gerektiği gibi hususlar maalesef çoğu bölümde hala önemsenen bir konu değil. Özellikle özel sektörle alakalı bölümlerin son sınıflarında, tek dönemlik de olsa bu konu hakkında dersler verilmeli. Her işverenin beklentisi muhakkak farklı oluyor ama iş görüşmelerinin olmazsa olmazı diyebileceğimiz bazı durumlar da mevcut. Biz de bu yazımızda bu temel unsurları sıralamak istedik!

1) Çalışarak gidin!

calismak-adwise

Kimle görüştüğünüzü muhakkak bilin. Bu firma kim, referansları kimler, kimlerle ne tür işler yapıyorlar, nasıl hedefleri var mutlaka öğrenin. Artık her şirketin bir web sitesi veya bir sosyal medya hesabı var. Her gün belli aralıklarla başarılı bir şekilde yaptığımız stalk işini bu kez de geleceğimiz için yapabiliriz yani. 🙂

2) Görüşmeye 10-15 dakika erken gidin.

is gorusmesi

Çok erken gitmek aşırı heyecan belirtisi olabiliyor. Ufak gecikmeler tabi ki affedilir ama yarım saat veya daha geç gittiğiniz iş görüşmeleri (başınızdan bir aksilik geçmediyse) pek hoş karşılanmıyor. Olabildiğince iş görüşmenize vaktinde gidin. Gittiğinizde nefes nefese kalmış olmayın. Sakinliğinizi muhakkak koruyun.

3) Beden dili çok önemli.

hand shake

Aslında bu konu özel olarak girilmesi gereken bir konu. Ama burada biraz da olsa değineceğiz. Görüşmeye geldiğiniz ve tokalaştığınız o andan itibaren bir etkileşim başlıyor. Elinizi nasıl uzattığınız, nasıl tokalaştığınıza kadar her şeye dikkat eden işverenler var bunu sakın unutmayın.  Somurtkan olmayın, mutlaka dik oturun. Arkanıza yaslanabileceğiniz bir alan varsa dik bir şekilde yaslanabilirsiniz. Kollarınızı asla kilitlemeyin. Heyecanlanıp elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı bilemezseniz ellerinizi sakince dizlerinizin üzerine koyun. Konuşma akışı bir düzene oturdukça zaten jestlerinizi daha rahat kullanacaksınız.

Karşınızdaki kişiyi dinlerken başka yerlere bakmayın. Kim konuşuyorsa onu dinleyin. Eğer birden fazla kişiyle iş görüşmesindeyseniz, konuşma sırası size geçtiğinde mutlaka başka kişilere de bakın. Tek bir kişiye odaklanmanız, diğer dinleyicilerin onları önemsemediğinizi düşünmelerine sebep oluyor. Ama konuşma sırası karşıya geçtiğinde mutlaka yalnızca konuşan kişiye bakmalısınız. Sizden sonra odaya biri girdiğinde mutlaka o yöne bakmalı ve hafifçe doğrulmalısınız.

4) Giyim de çok önemli…

clothes-adwise

Görüşmeye gittiğiniz yerin nasıl bir yer olduğunu iyice kurcalamanız burada da fayda gösterecektir. Bazı firmalara giderken çok ciddi ve resmi bir giyim komik karşılanabilirken bazı firmalara bir kot bir tişörtle gitmeniz hiç hoş karşılanmayacaktır. Ama yine de ister çok resmi ister çok rahat bir yer olsun, görüştüğünüz firmayı önemsediğinizi belli edecek şekilde giyinmeniz gerekiyor. Fazla rahatlık da o kadar iyi değil.

5) Kendinizden büyük bir öz güvenle bahsedin!

proud-adwise

”Sizi dinleyelim, kendinizi anlatabilir misiniz biraz?” gibi bir soruyla karşılaşınca insan ne diyeceğini bilemiyor bazen. En sağlıklısı üniversite eğitiminizi ve o esnalarda ne yaptığınızı kısaca özetleyerek başlamak. Çok uzatmamak gerekiyor çünkü sıkıcı bulabilirler. Aslında bıraktığınız cv’de bunların tamamı yazıyor fakat geçmişinizi nasıl ifade ettiğiniz ve kendinizi sözlü olarak nasıl anlattığınız çok önemli bir detay. ( Ufak bir not: Sormazlarsa hobilerinizden bahsetmeyin. Farklı bir hobiniz varsa, profesyonel olarak bir sporla ilgileniyorsanız, çok çok iyi resim çiziyorsanız mutlaka söz edin tabi ki fakat kitap okumak, müzik dinlemek gibi aktivitelerin hobi olduğu zamanları çoktan geride bıraktık…)

5 yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüzle alakalı bir soru da yönelteceklerdir. Burada spesifik bir cevap vermenizden ziyade ufkunuzun ne kadar açık olduğu ve hayata nasıl baktığınıza dair ipuçları beklenir. Bazen işi abartıp 10 yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüzü soruyorlar. Elinizden geldiğince realist hayaller kurarak cevaplar verin. ”Evlenmişim işte 3 tane de çocuğum varmış…” gibi bir cümle kurmayın, bu kısmı merak etmiyorlar emin olabilirsiniz. 🙂

6) Zeki sorulara zeki cevaplar verin.

zeki-adwise

Görüşmeye gitmeden önceki stalk kısmının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Görüşeceğiniz firmanın ne işle meşgul olduğunu iyice ölçüp tarttıktan sonra, gelebilecek soruları da az çok tahmin edersiniz. Bazı iş görüşmelerinde size çözmeniz için ufak sorunlu senaryolar sunarlar. ”İşi aldın ve böyle bir problem yaşadın, bunu nasıl çözerdin?” şeklinde sorularla karşılaşmanız olası. Büyük bir titizlikle ve etik kuralları aşmadan cevap verin. Deneyimsiz biriyseniz zaten büyük profesyonellikle sorunun altından kalkmanız beklenmeyecektir. Verdiğiniz cevapta genel etik kuralların dışına çıkmamanız ve işinizi önemsediğinizi belli etmeniz gerekmekte. Bunun yanında bir de sorunu çözüme ulaştırırsanız, işi kaptınız!

7) Günceli takip edin.

trump

Sektörünüzle ilgili son gelişmeler neler, dünyada neler olmuş, dolar ne durumda, hangi şirketler neler yapmış, görüşmeye gittiğiniz firmanın piyasadaki rakipleri vb. her türlü konuya hakim olduğunuzu göstermek durumundasınız. Özellikle güncel gelişmelerden vereceğiniz örnekler sizi bir adım öne geçirecektir.

8) ”Eski işinizden neden ayrıldınız?”

shock-adwise

Bingo!

İşte o şok edici soru. Ama sakın telaş yapmayın. Burada dürüstlük çok önemli ama dürüstlükle ölçüsüzlük arasındaki o ipince çizgiye biraz dikkat etmek lazım. Bu soru ne kadar kritik bir sorudur ve bu soruyu cevaplarken yüzünüzün aldığı hal ne kadar önemlidir, bilemezsiniz.  Kovulduysanız dürüstçe söylemeniz gerekiyor ama kelimelere dikkat etmek lazım. ”Fikir ayrılıkları başladı ve yolları ayırmaya karar verdik.” gibi nazik, durumu özetleyen ama oldukça yüzeysel bir cümleyle güzel bir cevap verebilirsiniz. Bir başka senaryo; maaşınıza zam yapılmadığı için bir şirketten ayrılmanız sizin en doğal hakkınız. Ama bu, yeni iş görüşmesinde açıkça ifade edilecek bir şey maalesef değil. Kendinizi ifade etmenin daha nazik yollarını bulun ve asla eski çalıştığınız yeri karalamaya yönelik cümleler kurmayın.

9) Ses tonunuzu çok iyi ayarlayın.

loud-adwise

Ne çok bağırın, ne de çok sessiz konuşun. Konuşmanın başlarında heyecan ve gerginlik sebebiyle ses ya çok fazla çıkıyor ya da hiç çıkmıyor. Elinizden geldiğince kontrol altına almaya çalışın ve dikkatli olun çünkü ses tonunuz ve konuşma şekliniz velinimetiniz.

10) İş dışı imza attığınız başarılardan da bahsedin.

basari-adwise

Ankaralı Tarih Severler adında bir dernekle birlikte 500 yıllık bir binanın yıkımına engel olduysanız ve bu tarihin korunmasında az da olsa sizin de katkınız varsa bundan bahsetmeniz yararınıza olacaktır. Katıldığınız sosyal sorumluluk projelerinden göğsünüzü gere gere bahsedin. Tabi kendinizi çok övmeden…

11) Siz sormayın, onlar sorsunlar.

money

Yapılan en büyük hatalardan biri görüşmenin ilk dakikalarında maaş beklentisi, tatil günleriyle alakalı sorular sormak. Aslında doğru olan, karşı taraf bu tip bir soru sormadıkça asla ve asla gündeme getirmemek oluyor. Görüşmenin bir yerinde mutlaka onlar soracak. Sizinle çalışmaya karar verirlerse de zaten konu yeniden gündeme gelecek. Bu yüzden acele etmeniz size bir fayda sağlamayacaktır. Ücret beklentiniz sorulduğunda da yine yaptığınız araştırmalara göre bir maaş aralığı söylemelisiniz. Ne kendinizi küçültecek kadar düşük bir maaş ne de deneyiminiz ve çalışacağınız firmayla bağdaşmayan uçuk rakamlar söylememeniz gerekmekte.

12) Bir şey içer misiniz sorusuna verilen ”Hayır!” yanıtı iyi bir yanıt değildir.

hayir-adwise-ajans

Çekinmeyin, için bir şeyler. Bir çay içeceksiniz alt tarafı. Korkmayın kimseye zahmet olmaz. İçeçek teklifini reddetmek bazen hoş karşılanmıyor. ”Uzatmayın, sadede gelin!” demek istiyormuşsunuz gibi anlaşılabiliyor. Hiç istemiyorsanız, hiç içinizden gelmiyorsa bir bardak su rica edin, ara ara yudumlayın. Bir zararı olmaz.

13) Sürekli olarak saate bakmamalısınız.

obama

İkinci bir ”Bitse de gitsek.” anlamı taşıyan hata da bu. Görüşmenin sonunda başka bir işiniz olsa bile elden geldiğince saate bakıp durmamalısınız.

14) Konudan konuya atlamayın, direkt ve net cevaplar verin.

adwiseajans

Konuştukça söylemek istemeyeceğimiz şeyler söyleyebiliyoruz. Kendimizi tutamayıp ilginç bir şekilde bambaşka mevzulara girmiş buluyoruz kendimizi. Bu da yapılan en büyük hatalardan bir tanesi. Ne sorulduysa mümkün mertebe yalnızca ona cevap verin. Çok kısa konuşmak da doğru değil tabi ki ama konunun çok dışına çıkmamak gerekiyor. Kimseye ”Eee ne anlattı şimdi?” hissi yaşatmamanız gerek.

15)  Kendiniz olun!

İşte en önemlisi de bu. İş görüşmesi esnasında farklı biriymiş gibi davranmanız size bir getiri sağlamaz çünkü o işi alırsanız zaman içerisinde asıl karakteriniz ortaya çıkacaktır. Olmadığınız biri gibi davranmayın. Deneyimleriniz ve yetkinlikleriniz hakkında asla yalan söylemeyin, neyi ne kadar yapabiliyorsanız o kadar anlatın.

yes

Başarılar! Alın o işi…

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK