OUR BLOG

22 Kas 2017

Big Data Nedir?

Big Data ( Büyük Veri ) çalışma tablolarından veri tabanlarına, sunuculardan cloud servislere kadar toplanmış her türlü veriyi kapsar. Big Data süreci internette ve veri tabanlarından yapılan tüm paylaşımlar, fotoğraf arşivleri, log dosyaları ( İnternette kaydı tutulan tüm hareketler ) gibi farklı alanlardan elde edilen verilerin analiz edilerek fayda sağlanabilecek hale getirilmesidir.

vi
Businessman pointing at electronic document

Big Data, ilk olarak astronomi ve genetik alanında ortaya çıkmış bir kavramdır. Büyük veri kavramı zamanla internet için kullanılmaya başlamış böylelikle günlük hayatımızın farkında olmadan içerisine giren ve sürekli olarak kendisine katkı yaptığımız bir parçası olmuştur. Büyük verinin birçok sözlük tanımı olmakla birlikte en açıklayıcı tanım olarak; “İnsanların her gün kullandığı sosyal medya hesapları, arama motorları, internet gezintileri sırasında arkalarında bıraktıkları izler ve tekil kullanıcıların internet ile olan tüm etkileşimlerinin bir araya getirildiği devasa veri yığını” kullanılabilir.

Büyük Veri, Veri Bileşenleri

Big Data (Büyük Veri) nin oluşumunda 5 bileşen vardır. Bu bileşenler sırasıyla; variety, velocity, volume, verification ve value ‘dir. Genel olarak 5v şeklinde adlandırılmaktadır.

  • Variety (Çeşitlilik): Üretilen veriler genel olarak yapısal olmadığı ve bir çok farklı ortamdan elde edilen veri formatlarından oluştuklarından dolayı bütünleşik ve birbirlerine dönüştürülebiliyor olmaları gerekmektedir.
  • Velocity (Hız): Big data üretimi her geçen gün hızına hız katmakta ve bu veriler saniyede inanılmaz boyutlara ulaşmaktadır. Hızlı büyüyen veri, o veriye muhtaç olan işlem sayısının ve çeşitliliğinin de aynı hızda artması sonucunu ortaya çıkartmaktadır ve hem yazılımsal hemde donanımsal olarak bu yoğunluğu kaldırabilmeliyiz.
  • Volume (Veri Büyüklüğü): Büyük veri olarak isimlendirdiğimiz verilerimiz her geçen gün hızına hız katarak artıyor olabilir, haliyle gelecekteki durumlarımızı da ön plana koyarak ileride bu veri yığınları ile nasıl başa çıkacağımızı iyi düşünmemiz ve planlarımızı bu doğrultuda yapmamız gerekmektedir.
  • Verification (Doğrulama): Bu kadar hızlı büyüyen verilerin akışı sırasında gelen verilerin güvenli olup olmadığını kontrol etmemiz gerektiği durumlarda da bir diğer veri bileşeni olarak Verification (Doğrulama) görülebilir. Bu veri doğru kişiler tarafından görülebilir veya saklı kalması gerekiyor olabilir.
  • Value (Değer): Belkide en önemli katmanlardan bir tanesi de “Değer” katmanıdır, verilerimiz yukarıdaki veri bileşenlerinden filtrelendikten sonra büyük verinin üretimi ve işlenmesi katmanlarında elde edilen verilerin şirketimiz için artı değer sağlıyor olması gerekiyor.

Big Data (Büyük Veri) Kullanım Alanlarına Örnek

21. YY Dünyasında internetin çok fazla kişi tarafından kullanılması günlük hayatımızda aldığımız hizmetleri, internet üzerinden bulunan uygulama yazılımları aracılığı ile hızlı ve kolayca erişebiliyor olmamız nedeniyle ortaya çıkan yaygın kullanım, özellikle hizmet alanında satış sonrası müşteri memnuniyeti sağlamak için, son kullanıcının her türlü bilgisinin alınıp saklanmasına neden oldu. Saklanan bu verilerin büyüklüğünün sürekli artması Big Data kullanım gerekliliğini ortaya koydu.

Son dönemlerde ortaya çıkan yeni yapı kısaca, kişiye özel hizmet sağlayabilmek için kişilerle ilgili çok fazla bireysel bilgi saklamak amaçlanmaktadır. Online ortamda büyük reklam yayıncıları, Sosyal Medya platformları, e-posta gönderim araçları, SEO ve SEM araçları, müşteri sadakat programları, Büyük web siteleri içeriklerini geliştirmek için Big Data‘yı yaygın olarak kullanmaktadır.

 

aliconame

BİR YORUM BIRAK