OUR BLOG

05 Eyl 2016

Dijital Pazarlamanın olmazsa olmazı, Google Araçları

Websiteniz, E-Ticaret sisteminiz hatta mobil uygulamanız için kullanılması kaçınılmaz Google Araçlarını sizler için yazdık.

1. Google Analytics.

Google Analytics Sizin için web sitenizin ziyaretçilerinizi raporluyor.  Hangi şehirlerden, kaç ziyaretçi, hangi saat aralıklarında en çok tıklama ve görüntülenen sayfa sayısı gibi bir çok veriyi almanızı sağlıyor. Dijital Pazarlamanın temel araçlarından birisi olan Google Analytics, Google tarafından ücretsiz sunulan bir araçtır. Tek yapmanız gereken, analytics.google.com ‘u ziyaret edip, alacağınız ufak javascript kodunu web sitesinize eklemek. Yakında sizlerle Google Analytics nasıl kurulur? Başlığı altında yeni bir yazı paylaşacağız.

2. Google Search Console

Google Web Master Tools, yeni adıyla Google Search Console.  Web sitenizin Google ile olan optimizasyonunu sağlamanız için temel araçlardan bir tanesidir. Web sitenizdeki hataları bu araçla tespit edebilir, Google Organik aramlarda görünen kaç sayfanız var. Hangi kelimelerde ilk sıralardasınız? bu gibi soruların cevabını alabileceğiniz Google’nin ücretsiz aracıdır. Yakın zamanda sizlere  Google Search Console nedir? Nasıl Kullanılır? başlığı altında konu hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız.

 

3. Google Adwords

Google Adwords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde, en altında yer almaktadır. Google Adwords ile aynı zamanda bir çok web sitesinde görüntülü reklamlar verebilmeniz mümkün. Ama İşin biraz profesyonellik gerektirdiğini bilmenizi isteriz. Çünkü yanlış verilen reklamlar ile zarar edebilir. Beklenenden daha çok harcama yapıp, az ziyaretçi alabilirsiniz. Google Adwords ile marka bilinirliği oluşturma, E-ticaret satışlarını artırma, ürün ve hizmetlerinizden milyonlarca insanın haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

 

4. Google Optimize

Google Optimize sayesinde sitenizde A / B testleri gerçekleştirerek, site içerisinde kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.  Google Optimize, Google’nin sunduğu ücretsiz araçlardan bir tanesi ve Google Analytics ile tam entegre olarak çalışabiliyor.

Google Optimize ile ilgili daha detaylı kullanım bilgilerini yakında sizler ile paylaşacağız. Google Optimize kullanmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Test Araçları

Web sitenizi ayrıca aşağıdaki araçlarlada test edebilirsiniz. Bu araçarla ilgili detaylı teknik bilgileride yakın zamanda sizlerle paylaşacağız.

1. Robots.txt Tester : https://www.google.com/webmasters/tools/robots-testing-tool
2. Yapısal Veri Test Aracı : https://search.google.com/structured-data/testing-tool?hl=tr
3. Mobil Uyumluluk Testi : https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr
4. PageSpeed Aracı : https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

aliconame

BİR YORUM BIRAK