OUR BLOG

05 Eyl 2016

Dijital Pazarlamanın olmazsa olmazı, Google Araçları

Websiteniz, E-Ticaret sisteminiz hatta mobil uygulamanız için kullanılması kaçınılmaz Google Araçlarını sizler için yazdık.

1. Google Analytics.

Google Analytics Sizin için web sitenizin ziyaretçilerinizi raporluyor.  Hangi şehirlerden, kaç ziyaretçi, hangi saat aralıklarında en çok tıklama ve görüntülenen sayfa sayısı gibi bir çok veriyi almanızı sağlıyor. Dijital Pazarlamanın temel araçlarından birisi olan Google Analytics, Google tarafından ücretsiz sunulan bir araçtır. Tek yapmanız gereken, analytics.google.com ‘u ziyaret edip, alacağınız ufak javascript kodunu web sitesinize eklemek. Yakında sizlerle Google Analytics nasıl kurulur? Başlığı altında yeni bir yazı paylaşacağız.

2. Google Search Console

Google Web Master Tools, yeni adıyla Google Search Console.  Web sitenizin Google ile olan optimizasyonunu sağlamanız için temel araçlardan bir tanesidir. Web sitenizdeki hataları bu araçla tespit edebilir, Google Organik aramlarda görünen kaç sayfanız var. Hangi kelimelerde ilk sıralardasınız? bu gibi soruların cevabını alabileceğiniz Google’nin ücretsiz aracıdır. Yakın zamanda sizlere  Google Search Console nedir? Nasıl Kullanılır? başlığı altında konu hakkında detaylı bilgileri paylaşacağız.

3. Google Adwords

Google Adwords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde, en altında yer almaktadır. Google Adwords ile aynı zamanda bir çok web sitesinde görüntülü reklamlar verebilmeniz mümkün. Ama İşin biraz profesyonellik gerektirdiğini bilmenizi isteriz. Çünkü yanlış verilen reklamlar ile zarar edebilir. Beklenenden daha çok harcama yapıp, az ziyaretçi alabilirsiniz. Google Adwords ile marka bilinirliği oluşturma, E-ticaret satışlarını artırma, ürün ve hizmetlerinizden milyonlarca insanın haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Google Optimize

Google Optimize sayesinde sitenizde A / B testleri gerçekleştirerek, site içerisinde kullanıcı deneyimini artırabilirsiniz.  Google Optimize, Google’nin sunduğu ücretsiz araçlardan bir tanesi ve Google Analytics ile tam entegre olarak çalışabiliyor.

Google Optimize ile ilgili daha detaylı kullanım bilgilerini yakında sizler ile paylaşacağız. Google Optimize kullanmak için bu linki kullanabilirsiniz.

5. Google Trends

 

Google Trends hizmeti pazarlamacılara dünyanın en popüler arama motorunda nasıl aramalar yaptığı konusunda değerli veriler ve fikirler vermektedir. İlk günlerinde Google Trends sadece bir istatistik kaynağı olarak değerlendirilmekteydi ve verileri belirli aralıklarla güncel hale getirilirdi. Zaman içerisinde bu hizmetin gücü yeni ve aydınlatıcı yöntemlerle yükseltilerek bugünkü haline Google bilgi birikimiyle geldi.

Google Trends arama pazarlamacıları açısından çok değerli bir araçtır. Google Trends pazar araştırması ile SEO verilerini sentezleyerek kullanabildiğimiz en etkileyici alanlardan birisidir. Trendleri konuma, ürün kategorisine, içerik başlığına ve tarihe göre sıralaması nedeniyle işimizi kolaylaştırmaktır.

  • Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan biriyseniz verileri görselleştirmeye çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç detay bulunmaktadır. İlk olarak Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma konusunda kullanıcılarına kolaylık sunmaktadır.
  • Her bir veri noktası, olası popülerliği karşılaştırmak için konumun toplam araması ve temsil ettiği zaman aralığı ile bölünmektedir. Bu işlem yapılmamış olsaydı en yüksek aranma hacmine sahip olan konumlar her zaman en yüksek sıraya sahip olurlardı.Daha sonra ortaya çıkan sayılarda bir konunun oranına bağlı olarak tüm konularda yapılan tüm aramalara göre 0 ile 100 aralığında ölçeklendirme gerçekleştirilir.
    Bir terim için aynı sayıda aramayı gösteren farklı bölgeler her zaman aynı toplam arama hacmine sahip olmamaktadır.

Test Araçları

Web sitenizi ayrıca aşağıdaki araçlarlada test edebilirsiniz. Bu araçarla ilgili detaylı teknik bilgileride yakın zamanda sizlerle paylaşacağız.

1. Robots.txt Tester : https://www.google.com/webmasters/tools/robots-testing-tool
2. Yapısal Veri Test Aracı : https://search.google.com/structured-data/testing-tool?hl=tr
3. Mobil Uyumluluk Testi : https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr
4. PageSpeed Aracı : https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

aliconame

BİR YORUM BIRAK