OUR BLOG

10 Şub 2017

Dijital Pazarlamayla İlgili 15 Ufuk Açıcı Kitap

Her fırsatta sık sık vurguladığımız ”dijital dünyanın hızla değişmesi” durumu, bu konu hakkında başvuracağımız kaynakları da zaman geçtikçe artırıyor. Bu kitapları okuyup bitirene kadar belki yeni yeni şeyler türüyor ama bize lazım olan temel bilgileri alacağımız yayınlar evde, ofiste yani hep elimizin altında dursa hiç fena olmaz. İşte sektörde var olan ve işin ucundan tutup bir şeyler öğrenmek isteyen herkesin mutlaka elinin altında olması gereken 20 kitap bu yazıda!

1) Dijital Pazarlama – Damian Ryan

dijital pazarlama

Arama pazarlaması, sosyal medya, Google, mobil pazarlama gibi temel konuları ayrıntılarıyla ele alan bir kitap. Rekabetle nasıl başa çıkacağınızı ve yerinizi nasıl koruyacağınızı merak ediyorsanız bu kitaba bir göz atmalısınız.

 

 2) Dijital Çağda Halkla İlişkiler Yazarlığı – Ferah Onat

dijital çağda halkla ilişkiler yazarlığı

Kitapta pazarlama iletişimi perspektifinden halkla ilişkiler yazarlığı için tüyolar, kurumsal haber üretimi ve dijital çağdaki uygulamaları ele alındı. Kitabın halkla ilişkiler yazarlarına yararlı olabilmesi için birçok örneğe yer verildi. Kitapta farklı türdeki basın bültenlerinden medya kitlerindeki metinlere, kurumsal dergilerdeki yazı türlerinden fotoğraf kullanımına, web sayfalarındaki sekmelerden sosyal ağlardaki hesaplara, kurumsal bloglardan e-bültenlere, yöneticilerin farklı mecralardaki yazılarından konuşmalarına kadar pek çok örnek, analiz edilerek sunuldu. Dijital Çağda Halkla İlişkiler isimli kitap, Türkiye’deki halkla ilişkiler literatüründe önemli bir boşluğu dolduracak.
(Tanıtım Bülteninden)

 

3) Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya – Salih Seçkin Sevinç

Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya - Salih Seçkin Sevinç

Geleneksel pazarlamanın rafa kalktığını ve artık dijitale odaklanılması gerektiğini düşünen yazar, bu konu hakkındaki tespitlerini ince ince anlatmış.

 

4) Herkes Örgüt: İnternet Gruplarının Gücü – Clay Shirky

Herkes Örgüt İnternet Gruplarının Gücü Clay Shirky

Eğer dijital dünyaya odaklıysanız bir de sosyal medya etkileşimi mevzusuna kafayı taktıysanız alın ve bu kitabı mutlaka okuyun!

 

5) Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları – Ann Handley & C.C. Chapman

Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları
Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları online içerik üretiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini, mükemmel, ilgi çekici, unutulmayan, takip edilen, paylaşılan içerikleri yaratmanın inceliklerini usta bir şekilde anlatıyor.

 

6) Satışın Küçük Kırmızı Kitabı – Jeffrey Gitomer

Satışın Küçük Kırmızı Kitabı – Jeffrey Gitomer
Bu kitabın konusu ”Ürünümü nasıl satarım?” sorusu değil, ”İnsanlar neden satın alır?” sorusu. Bu empati size birçok şey kazandırabilir.
 

7) Satan Reklam Yaratmak – Luke Sullivan&Sam Bennet

Luke Sullivan, Sam Bennett

Türkiye’de reklam öğrencilerinin, hocalarının ve bu sektörün içerisinde olan herkesin temel kitaplarından biri kabul ediliyor. Güncellenmiş baskısında, dijital dünyaya dair bölümler de mevcut.

 

8) Sosyal Medya Sanatı – Guy Kawasaki & Peg Fitzpatrick

Sosyal Medya Sanatı – Guy Kawasaki & Peg Fitzpatrick

Sağlam bir sosyal medya stratejisinin neler kazandıracağını, dijital varlığınızı büyütmenin artık kaçınılmaz olduğunu büyük bir ustalıkla anlatmışlar. Bu işin aslında bir sanat olduğunu söylüyorlar.

 

9) ‘Taşlar Yerinden Oynarken’ Dijital Pazarlamanın Kuralları – Fatoş Karahasan

‘Taşlar Yerinden Oynarken’ Dijital Pazarlamanın Kuralları

Tüm mecra yatırımlarının yüzde 5,2 büyüdüğü bir çağda dijital mecra yatırımları yüzde 34,4 oranında büyüyorsa, taşlar gerçekten yerinden oynuyordur. Bu süreç bu kitapta harika anlatılmış.

 

10) Dijital Tutulma – Kaan Varnalı

Dijital Tutulma – Kaan Varnalı
İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin değerli reklamcılık hocalarından olan Kaan Varnalı, hem reklamcılık öğrencileri için hem de dijital çalışanları için harika bir kitap yazmış. Dijital tutulmadan kastı nedir merak ediyorsanız mutlaka okuyun.

 

11) İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

İknanın psikolojisi
Yalnızca reklam ve pazarlama sektöründe değil hayatımızın her alanında iknaya ihtiyaç duyarız. İknanın tüm bileşenlerini titizlikle anlatan bu kitap, insan psikolojisine de büyük ölçüde ışık tutuyor.

 

12) Dijitoloji – Emre Açıkel & Mehmet Çelikol

Dijitoloji - Emre Açıkel & Mehmet Çelikol
Yeni neslin tüketici alışkanlıklarını gözler önüne serip bir de bu durumu dijital dünyayla bağdaştıran değerli bir kitap daha! Raflarda mutlaka yerini alması gerekiyor.

 

13) Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk

Rakibini Yere Ser – Gary Vaynerchuk

Rakibini yere sermenin yolunun yalnızca sağlam içerik üretmekten değil içeriklerinizin dijital dünyadaki tüm platformların doğasına en uygun şekilde hazırlanması gerektiğinden bahseden harika bir kitap!

 

14) Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız? – Gary Vaynerchuk

markanız için interneti nasıl kullanmalısınız

Aynı yazarın başka bir kitabı. Tüm sosyal medya mecralarını tek tek inceleyip güzel örnekler vermiş. Markaların dijital dünyada nasıl büyüyebileceğine dair güzel ipuçları bırakmış.

 

15) 10 Ölümcül Pazarlama Günahı – Philip Kotler

10 Ölümcül Pazarlama Günahı - Philip Kotler

Pazarlama duayeni kabul edilen Philip Kotler çoğu pazarlama faaliyetinin artık işe yaramadığını, nelere başvurmamız gerektiğini, nelerden kaçınmamız gerektiğini yazmış. Pazarlamayla uğraşan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap!

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK