OUR BLOG

10 Eyl 2016

E-ticarette başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken 5 madde

 

Kısbackground_1a bir aradan sonra tekrar merhaba, daha önce ki yazılarımızda dijital pazarlamadan genel olarak bahsetmiştik.Bu yazımızda ise dijital pazarlamada ciddi yer kaplayan e-ticaret yapılanması hakkında bir giriş yapmak istiyoruz.

Adwise ajans olarak hem dijital pazarlama kısmında hemde e-ticaret kanadında 10 yıla yakın bir deneyim elde ettik. Kendi e-ticaret organizasyonumuzu kurarak çıktığımız bu yolda daha sonra tamamen alt yapı hizmeti vererek ilerledik ve en son konumlandığımız nokta dijital pazarlama ve dijital pr danışmanlığı oldu. Bir çok hizmet verdiğimiz e-ticaret sitesi yer almakta. Buradan yola çıkarak e-ticaret’e girmeden önce ve e-ticaret sistemini kurduğunuz andan itibaren en önemli 5 adımı sizlerle paylaşıyor olacağız.

E-ticaret Altyapısı

E-ticaret ülkemizde son 10 yılda ciddi atak yapan en önemli ticari enstrümanlardan biri haline geldi. Yıllar önce belki kısa yoldan para kazanmanın bir yoluydu ama şu anda ticaretin bir gereği olma noktasında ilerliyor. Peki E-ticaret sitesi kurarken nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle yola çıkmadan önce elinizde 2 yöntem olduğunu bilmeniz gerekir. Bunlardan birincisi ve riski en az olanı paket bir e-ticaret yapısı kullanmanız. Paket yapı kullanmanızın en büyük avantajı stabil olması ve hizmet olarak bir kişiye değil bir firmaya bağlı olmanız. E-ticaret sitesi kuran ve yöneten her firmanın yazılım bilen birisini firma içinde barındırması pek mümkün olmayabilir. Herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda  iyi hizmet alabileceğiniz bir firma ile çalışmanız çok önemli. Şu unutulmamalı ki yazılım dili bilmeyen bir organizasyonun alt yapı üretmesi çok kolay olmayabilir. Ssl sertifika entegrasyonu, sanal pos entegrasyonları, kampanya entegrasyonlarını sisteme adapte etmek dışarıdan kolay gibi gözükse de o kadar kolay değil. Türkiye pazarında Bilginet, Ticimax, projesoft gibi paket hizmeti sunan firmalar mevcut.  İlerleyen zamanlarda bu paketleride karşılaştırdığımız bir yazı hazırlayacağız.

Burada 2. yöntem ise özel proje sunan firmalar ile çalışmak veya bünyenizde bir ekip oluşturmak. Geleceği yönelik sağlam adımlar atmak istiyorsanız ve e-ticaret için bütçenizi ayırdıysanız sizin için bu yöntem daha geçerli olacaktır. Burada bilinmesi gereken en önemli madde , özel proje üreten iyi bir firmanın minimumda karşınıza çıkaracağı maliyet 20 bin dolarları bulacaktır. İşin kapsamına göre bu rakam ciddi şekilde artacaktır. Peki bunun avantajı ne olabilir? Özel proje yaptıracaksanız buna değmeli yani size sanal pos entegre edip 5-6 tane popüler kampanya kurgusu sunacaksa bu yola hiç girmeyin. Özel olması için en azından içinde bir crm mantığı olmalı. Size önermeler yaratmalı, çapraz kampanya kurguları yaratabilmeniz için size raporlar verebilmeli. Mobil tarafta uygulamalar geliştirebilmelisiniz. Mailing sisteminiz ile tam entegre olup üyelerin gezdiği ürünlere göre kampanya mailleri atabilmeli. Bunları yapmayacaksa boşuna paranızı çöpe atmayın. İşletmeniz içinde ekip kurmaya gelecek olursak, eğer ki siz ve ortaklarınız yazılımcı değilseniz en maliyetli yöntem olacaktır. Burada bizim komşunun torunu var çocuk 17 yaşında zehir gibi magento diye birşey varmış onu en fazla maliyeti 100 dolara kuracak mantığıyla hareket edecekseniz bu yola hiç çıkmayın. Sizi yarı yolda bırakacak kişilerle bu yola sakın çıkmayın, dışardan hizmet veren yazılımcılar, bu işi alaylı öğrenmiş gençler veya meraklılarla emin olun yarı yolda kalırsınız. 100 dolar ile başlar 10 binlik olursunuz. Proje başarılı olduğunda ise sizden beklenti ve istekler hep artar en sonunda bir bakmışsınız ki bir ortak yapmışsınız kendinize. Maaşlı, sigortalı elemanınız olacaksa ki tek kişi olmamalı o zaman mantıklı olacaktır. Yani e -ticaret sisteminiz bir kişiye bağlı olmamalı.

Altyapı sisteminizi belirlerken yukarıda bahsettiğimiz iki yöntemden biriyle hareket edeceksiniz. Bu adımları atarken yukarıda bahsettiğimiz noktalara dikkat edin.

Kredi Kartı Çeşitliliği

Altyapı kadar önemli bir noktada kart çeşitliliği. Kredi kartı çeşitliliği alışveriş sayımızı artıracaktır, tabi ki burada en önemli noktalardan biride taksit sayısı. E-ticaret müşterisinin private shopping sitelerinden alışık olduğu standartta 3 taksit yeterli olacaktır. Bonus , maximum, world card ve card finans olmazsa olmaz poslardan olmalıdır. Her banka ile ayrı ayrı uğraşıp pos alamam diyorsanız , payu ve iyzico gibi ödeme sistemlerini de tercih edebilirsiniz. Tüm bankaların tek bir paltformda toplandığı uygulamalar işinizi görecektir.

 

Reklam ve Tanıtım  

Bir şekilde sisteminizi kurdunuz ve sisteminiz sağlıklı biçimde çalışıyor. Bir gün geçti, iki gün geçti hay Allah hala siparişiniz gelmedi. Hiç üzülmeyin bu çok olası bir durum. Artık hiç bir e-ticaret sitesi öylece kendi kendine satış yapabilecek kapasite ve potansiyele sahip değil. Bedava ürün bile dağıtsanız viral yada gerçek anlamda bir reklam kurgunuz olmalı. Eğer ki e-ticaret sistemi kurarken aylık reklam bütçenizi gider masrafı olarak hesap etmediyseniz o kurgu baştan hatalı diyebiliriz. Girdiğiniz sektörün rekabetine göre Google adwords ve sosyal medya reklam alanlarına toplamda minimum aylık 1500 TL ayırmalısınız. Google adwords alanı öyle dışarıdan gözüktüğü gibi paranızı verin reklamınız çıksın diyeceğiniz basit bir alan değil. Google Adwords’te reklam vermeyi bilmiyorsanız aylık danışmanlık almanızda ciddi faydalar olacaktır. Siz aylık 1500 TL ye en fazla günde 90 tıklama elde ederken, iyi bir danışmanlık firması aynı bedele 290 tıklama getirebilir. Ciddi hedefleriniz var ise dijital reklam alanında kesinlikle profesyonel yardım almanız cironuza yansıyacaktır. Ciro hedefimiz için google arama ağı reklamları, alışveriş reklamları ve görsel reklamlar olmazsa olmasınız. Tanıtım için ise sosyal medya reklamları çok önemli yer kaplamakta. Sitenizi ilk açtığınız dönem, öne çıkan bir ürün veya ürün grubunda dikkat çeken bir indirim ile sitenizin doğru kurguda google ve sosyal medya reklamları ilk etapta ciddi bir talep yaratacaktır. Buda sizin motivasyonunuzu ciddi şekilde artıracaktır. İndirim yaptığınız ürün veya ürün grubunda hızlı satıştan dolayı kar ettiğinizi göreceksiniz. E-ticarete yeni girecek bir organizasyon için  ilk etapta bunlar şart. Tabi ki ileri ki dönemlerde 3. parti reklam araçları ve mailing, sms gibi adımlar atılmalıdır. İlerleyen yazılarımızda bunlardan bahsediyor olacağız.
Stok Yapısı ve Ürün Sevkiyat

Sistem kuruldu , reklam bütçeniz oluşturuldu hatta bununla ilgili profesyonel bir danışmanlık firması ile çalışıyorsunuz. Peki ya stok yapınız? Burası çok kafa karıştıran noktalardan biri. Bazı siteler toplamda en fazla 100 ürün ile ciddi cirolar yaparken bazı siteler bunun 5 katı ürünle bir adım ilerleyemiyor. Sattığınız ürünler kendine özgü ve tasarım ürünler ise ve bu mantığı karşı tarafa çok iyi anlatabiliyorsanız evet ürün sayısı çok önemli değil örnek verecek olursak www.kaft.com , fakat içerisinde onlarca ürünü barındırıyorsa ve bir çok marka varsa ürün adet sayısı çok önemli. Aynı sektörde iki firmayı ele alalım biri 1500 Adet ürün çeşidi ile yola çıkarken diğeri 3000 Adet ile başlıyor e-ticarete, ikisininde reklam bütçesi ve tıklama sayısı birbirine yakın. 1500 adetle başlayan site 1 birim ciro yaparken aylık , 3000 adet ile hareket eden 4 birim ciro elde ediyor. Burada anlatmak istediğimiz şey, siz sitenize insanları bir ürün üzerinden çekerken elinizde bulunan farklı ürünleri de doğru strateji ile pazarlayabilirsiniz. Buda sizin sepet ortalamanızı ve sipariş adetinizi artırır. Ama burada unutulmaması gereken önemli bir unsur var, o da stok kontrolü; sakın ama sakın elinizde olmayan bir ürünü e-ticaret müşterinize satmayın. Google’a girip ürünü aramış , o kadar site arasından sizi tercih etmiş ve ödeme yapmış birine , üzgünüz efendim bir karışıklık olmuş bu ürün elimizde kalmamış demeyin. Çünkü e-ticaret müşterisi yaşadığı olumsuzluğu unutmaz ve eğer ki sadakat yaratmadıysanız bir daha sitenize uğramaz. Son olarak sevkiyata çok özen göstermelisiniz, sizden ürün alacak kişi ürünün adım adım nerde olduğunu bilmeli ve o ürün taahüt ettiğiniz zamanda eline ulaşmalı. Kargo kaynaklı gecikme yaşadığınız anda müşteriye geri dönülmeli veya kargo kaynaklı bir hasarda müşteriyi suçlamadan ürünü geri almalısınız, kargo firmaları ile anlaşmalarınızı da buna göre yapmalısınız.

Müşteri Hizmetleri 

Amazon.com ‘un kurucusu Jeff Bezos’un dediği gibi ” Müşteriyi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz mutsuzluğunu 6 kişiye söyler, onu eğer sanal dünyada mutsuz ederseniz, mutsuzluğunu 6.000 kişiye söyler…” Bu cümle müşteri hizmetlerinin e-ticaret sitelerinde ne kadar önemli olduğunu çok güzel özetliyor. Sanal ortamda memnuniyetsizlikler o kadar hızlı yayılır ki çok küçük ve sıradan bir sorun bile sitenizin yaftalanmasına yeter. İnsanlar kötü niyetli ise biz ne yapabiliriz deyip kestirip atmakta mümkün. Fakat müşterinizi yakından takip edip sorunu için elinizden geleni yapmanız inanılmaz bir güven imajı yaratır. Çok sorunlu bir müşteri mi? Olsun siz belgeleri ve cevapları ile olumlu şekilde sorularına cevap verin. Şikayet var da sizin için olumsuz bir yorum yazdığında bu belgeler ve cevaplar ile karşılık verebilmeniz çok önemli. Müşteri veli nimetimizdir cümlesi sanırım e-ticaret için söylenmiş. 🙂
E-ticarete girerken bu 5 maddeye dikkat edip hazırlıklarımızı buna göre yapabilirsek. Karşılığını alabileceğimiz bir yola çıkmış oluruz. Bunlar ilk etapta birbirini takip eden dişliler gibi biri eksik olursa arkası gelmeyecektir. Bu konuda aklınıza takılan bir soru olursa numaralarımızdan bize ulaşıp bizimle sorularınızı paylaşabilirsiniz. Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.

 

Atilla MUSLU

 

 

 

 

aliconame

BİR YORUM BIRAK