OUR BLOG

23 Oca 2017

Instagram’da Yeni Dönem

Son zamanlarda Instagram üst üste yaptığı yeniliklerle farklı sosyal medya mecralarının sahip olduğu özellikleri kullanım alanına dahil etti. Story özelliğinin gelmesi kullanıcıları ikiye bölmüştü hatırlarsınız; ‘’Snapchat zaten var, şimdi buna ne gerek var?’’ diyenlerin yanı sıra ‘’ Snapchat’le ayrı ayrı uğraşacağıma Instagram’la uğraşırım.’’ diyenler de olmuştu. Ne olursa olsun bu yeniliğin markalara büyük kolaylık sağladığı aşikâr.

Yıl bitmeden üst üste yaptığı diğer yenilikler de şöyle:

Canlı yayın

instagram-live-adwise

Instagram story özelliğini artık canlı yayın alanı olarak da kullanabilmektesiniz. Facebook Live ve Periscope’un yanında artık Instagram da ‘’live stream’’ tabir edilen dergaha dahil oldu. Ufak bir not: Herhangi bir canlı yayından aldığınız ekran görüntüsünün bildirimi yayın sahibine gidiyor, uyaralım. 🙂

Kişiye/gruplara Özel Story Oluşturma

instagram-story-adwise

Tıpkı Snapchat gibi, oluşturduğunuz görüntüyü story’nizde paylaşmak yerine, paylaşmak istediğiniz kişi veya kişilere iletebiliyorsunuz. Görüntüyü yolladığınız kişiler yalnızca bir kez görüntüye bakabiliyorlar. Dilerseniz bir grup oluşturup hikayenizi, oluşturduğunuz grup üzerinden de dilediğiniz kişilere aynı anda ulaştırabiliyorsunuz. Story için fotoğrafınızı çektikten sonra sağ altta görmüş olduğunuz oka tıkladığınızda, takipleştiğiniz kişilerin listesi çıkıyor. İsterseniz tek bir kişiyi seçebilirsiniz, isterseniz birden fazla kişi seçerek fotoğrafınızın seçtiğiniz kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Kaydetme Butonu

instagram-fotograf-kaydetme-adwisw

Merak etmeyin, kaydettiğiniz fotoğrafları sizden başka gören olmuyor. Timeline’ınıza düşen fotoğraflar, zaman içerisinde kaybolup gidebiliyor bildiğiniz üzere. Timeline’ı baştan kontrol edip ulaşmak istediğiniz görseli dakikalarca aramak yerine, görseli kaydedip oradan durumunu takip edebiliyorsunuz.  İlk bakışta lüzumsuz gibi durabilir ama -şöyle bir düşününce- özellikle markalarının etkileşimlerini kontrol etmek isteyen sosyal medya kişilerinin işine yarayacak yeni bir özellik olduğunu düşünmekteyiz.

Gelecek diğer güncellemeleri de merakla bekliyoruz.

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK