OUR BLOG

31 May 2017

İyi Bir Sosyal Medya Ajansında Olması Gereken 4 Özellik

Teknolojinin gelişimi, birçok sektörde olduğu gibi reklam ve pazarlama sektörünün de ezberlerini bozmuştur. Firmalar için bundan 5 yıl öncesine kadar billboardlarda, gazete reklam bölümlerinde yer almak hatta el broşürü ile kitlelere ulaşmak önemli birer ticari reklam ve pazarlama yöntemi iken bugün ki durum ise geçmişten oldukça farklı. Daha az maliyetlerle daha çok kitlelere ulaşabildiğiniz dijital reklam ve pazarlama sektörü, beraberinde günden güne sayısı artan ve kontrolsüz büyüyen Dijital Reklam ve Sosyal Medya Ajanslarınıda beraberinde getirmiştir. Bu yazıyı iyi bir sosyal medya ajansında olması gereken 4 özelliği detaylandırarak sizlerin deyim yerindeyse sağlam elmalar ile çürük elmaları ayırt edebilmeniz için derledik.

 

 

 

 

1-Şeffalık ve Güvenilirlik:

Sonuçta reklam bütçenizi kullanacak ve sizin bütçenize yön verecek ajansın parayı nasıl ve nereye kullandığını bilmek istersiniz herhalde. Bu yüzden ajansınız yapmış olduğu harcamalar konusunda sizleri bilgilendirmeli, şeffaf olmalı ki karşılıklı güven doğrultusunda işleriniz daha iyi bir noktaya gelebilsin.

 

 

2-Yeterli Bilgi ve Donanım- Gelişmiş Yazılımlar

Maalesef sektörde ki açığı fark edip 2 masa, 2 diz üstü bilgisayar alıp kendisine sosyal medya ajansı ünvanını ekleyen ajanslar günden güne çoğalmakta. Sizler doğru ajansınızı seçerken ajansın sahip olduğu sertifikalarına, Google Partner’i olup olmadığına, kullanmış olduğu programlara bakarak seçiminizi yapabilirsiniz. Şunu unutmayın ki ajansın bilgi birikimi, tecrübesi, referansları, kullanmış olduğu yeni yazılım programları ne kadar iyi ise en az maliyet ile en fazla faydayı sizlere sağlar.

 

 

3-Hızlı İletişim-Butik Hizmet

Ajansın ve sizlerin her zaman planlı ve programlı olması başarı için kaçınılmaz bir gerçektir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda hızlı iletişim ve çabuk aksiyon almanın da gerektiği durumlar olabilmektedir. Bu yüzden seçeceğiniz ajansınızın hızlı iletişim ve çabuk aksiyon alma konusunda esnek olması gerekmektedir. Bunu da ancak sadece sektördeki en iyi firmalarla ya da en iyi olmaya aday firmalarla çalışmayı ilke edinmiş butik hizmet veren ajanslar sağlayabilir.

 

 

4-Veriye Dayalı(Data-Driven) Yaklaşım

Dijital reklam, pazarlama ve sosyal medya yönetimini diğer reklam mecralarından ayıran en önemli özellik veriye dayalı (data-driven) ve ölçülebilir olmasıdır. Seçeceğiniz ajans yapmış olduğu işlerle ilgili sizlere aylık detaylı fiyat-performans analizini rapor halinde sunmalıdır ki sizlerde ajansınızın verimliliğini bu sayede ölçebilin.

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK