OUR BLOG

11 Nis 2017

İyi Bir Sunumun 10 Maddesi

Daha sunum kelimesini aklımdan geçirirken okul yıllarımın gergin projeleri ve bir türlü ısınamadığım sunum günleri aklıma geliyor. Topluluk önünde konuşma ve bir fikri anlatma düşüncesi her zaman karnımda ağrılara sebep oldu. Bu durumu hiçbir zaman sakin bir şekilde karşılayamadım. Ne diyeceğimi unutmaktan korktum, ya cevap veremeyeceğim bir soruyla karşılaşırsam diye korktum, türlü türlü kötü senaryolar sebebiyle sunum denen şeyden her zaman korktum özetle. Fakat okul dönemimin üst üste sunum yapmak durumunda kaldığım bol projeli bir döneminde bir de bakmışım, sunum yapmaya alışmışım. Bu alışma sürecinde de bir şeyler öğrenmiş oldum tabi. İyi bir sunum çıkarmanın bazı temellere dayandığını düşündüm. Bu yazıda da bunu paylaşmak istedim sayın okuyucu.

1) Konuya gerçekten hakim olun.

Sunumu ister tek başınıza ister ekip arkadaşlarınızla bölüşerek yapın, nasıl yapacağınızın bir önemi yok; sunumun tamamına hakim olmalısınız. Bu, sunum esnasında sarf edilecek cümleleri harfiyen ezbere bilmek tabi ki değil. Sunumun yalnızca size düşen kısmına hakim olup diğer konuları bilmemeniz kabul edilir bir olay değil. Çünkü dinleyicilerin aklı sizden bir önce konuşma yapan kişide kalabiliyor. Birden cümlenizi bölüp ”Peki bi’ şey soracağım…” diye konuya girip bir önceki mevzu hakkında sorular sorabiliyor. Yaşadım bunu… Genel hatlarıyla da olsa konunun bütününe hakim olun!

2) Okumayın, konuşun.

Sılayt kullanacaksanız, sılayta yazdığınız şeyleri teker teker okumanız çok büyük bir hata. Ya da hatırlatma olarak elinize ufak kağıtlar alacaksanız gözünüzü kağıda dikip her şeyi okumanız da büyük bir hata. Ara ara sılayta bakmanın, hatırlatıcı kağıtlardan kopya çekmenin hiçbir mahsuru yok tabi ki ama tüm sunum boyunca dinleyicilerle göz kontağını kesip bir güzel okursanız ”E madem öyle mail atsaydınız biz oradan okurduk, zahmet oldu.” gibi bir cümleyle karşılaşabiliyorsunuz… Olmasın bunlar.

3) Sılayta her şeyi yazmayın.

Tüm sunum konusunu, tüm detaylarıyla sılayta bir bir yazmak hoş olmuyor. Dinleyiciler o görüntüyü gördüğünde ilk etapta büyük bir korkuya düşüyorlar. ”Acaba sunum çok mu uzun sürecek, bu ne böyle roman gibi yazmışlar, kesin çok sıkıcı!” ön yargısıyla sizi dinlemeye başlıyorlar. Söyleyeceklerinizin özeti niteliğinde kısa cümleler kullanırsanız ve bunları bir güzel maddelerseniz çok daha şık duracaktır.

4) Beden Dili!

Beden dilinin her şey olduğundan başka bir yazımızda bahsetmiştik. Eğer sunum esnasında ayakta duracaksanız beden dili gerçekten büyük bir mesele haline geliyor. Elinizi kolunuzu kullanarak konuşma yapmak zorundasınız her şeyden önce. Sizi dinleyenlere bakmak zorundasınız. İçlerinden tek bir kişiyi seçip sürekli gözünüzü ona dikmemelisiniz. Ara ara herkese şööyle bir bakmanız gerekiyor. Bazen, ufak adımlarla yürümeniz öz güvenli duracaktır ama kendinizi kaptırıp volta atmaya başlamamanız lazım. Bir de dik durmak şart.

5) Sunuma başlarken söylenmesi gerekenler:

Hangi konu hakkında ne şekilde bahsedeceğinizi kısaca söyleyerek konuşmaya başlayabilirsiniz. Dinleyicileri konuya hazır tutar ve merak uyandırır.  ”Aklınıza takılan soruları konuşmamı bitirdiğimde sorarsanız akışın bozulmasına da engel olmuş oluruz.” diyerek kibarca soruları son ana yönlendirebilirsiniz. Kendinizi mutlaka tanıtın bu arada, soru soracakları zaman kime soracaklarını bilsinler. ” Adım müge, sosyal medya cephesinde nasıl bir strateji izleyeceğimizi anlatacağım, bi sorunuz olursa konuşmanın bitiminde tüm sorularınızı alacağım.” gibi. 🙂

6) Ses tonunuza dikkat edin

Sunum yaparken kısık ve sakin bir ses tonu kötü bir etki yaratır ama konuşma esnasında ” Hepiniz birer sağırsınız.” der gibi de bağırmamak lazım. Ortayı bulalım diyorum yani.

7) Kaliteli görsel kullanımı şart.

Sunumu tamamen yazıyla doldurmak ne kadar kötü bir fikirse kalitesiz görsel kullanımı da o kadar kötü bir fikir. Kalitesiz ve baştan savma görseller tüm imajınızı yerle bir edebilir.

8) Kurumsallık ve robotluk arasındaki ince çizgiye dikkat!

Sunumda sert görünmek, fazla ciddiyet, büyük büyük ve resmi tavırlar asla prim yapmaz. Ama bu Cem Yılmaz stand up’ı tadında şakalı komikli sunum yapmak durumunda olduğunuz anlamına da gelmiyor. Tabi ki sunumu kime yapacağınıza göre değişir ama gündelik bir dille ve oldukça günlük bir tavırla sunum yapmak gerekiyor. Önemli bir mesele hakkında sohbet ederkenki tavrınızı takınsanız yeter.

9) Mutlaka prova yapın.

Hatta mümkünse sunumun yapılacağı yerde alın provanızı. Sunumdan şöyle bir 15 dakika önce bile gitseniz yeter. Güzelce provanızı alın, cihazları kontrol edin, mikrofon kullanacaksanız test edin. Bir de bu prova esnasında salona kimseyi almayın. Sunum saati ne zamansa o zaman gelmelerini rica edin.

10) Soru cevaplama kısmı:

Sunumunuzun sonuna gelince soruları almanız gerektiğini söylemiştik. Bu esnada eğer cevaplamakta zorluk çekeceğiniz bir yerden soru geldiyse sakinliğinizi koruyun. Bilmiyorum gibi bir cevap asla vermeyin. Anlattığınız kısmı yeniden özetlemeye başlayın. Bu özetleme esnasında zaten kafanızda yöneltilen soruya dair bir şeyler canlanıyor.

Şimdiden kolay gelsin!

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK