OUR BLOG

27 Şub 2017

Mobilin Pazarlamanın Senesi 2017!

2017 ve bundan sonraki tüm yılların mobil pazarlama etrafında döneceği herkes tarafından paylaşılan bir öngörüydü. Son verilere göre insanlar artık masaüstü kullanımı yavaş yavaş geride bırakıyor. İş yerlerinde ve iş saatleri içerisinde tercih edilen masaüstü kullanımı, genele bakıldığında yerini yavaş yavaş mobile bırakmış gibi görünüyor. Bu değişen alışkanlık da, birtakım stratejilerin değişmesini beraberinde getirdi doğal olarak. Biz, mevzunun bizi ilgilendiren kısmını yani dijital pazarlama alanını irdeleyeceğiz.

Facebook’un verilerine göre, aktif kullanıcıların %94 gibi ciddi bir kısmı, ağa mobil cihazlardan ulaşmakta. Mobil cihazlardan ağa ulaşma oranı bu kadar fazla olunca Facebook  yapacağı raporlamaları artık mobil ve mobil olmayan kullanıcı şeklinde ayırmayacağını duyurdu. İşte Facebook’un aylık mobilden ağa ulaşım oranları:


Kullanıcıların, mobilde geçirdiği vaktin de zaman içerisinde arttığı gözlemleniyor. Dolayısıyla potansiyel müşterilere ulaşmanın en sağlıklı yolunun mobilden geçtiği düşüncesi haklı bir düşünce. Dijital pazarlamanın odak noktası halini alacak olan ”mobil pazarlama” mobil alışveriş noktasında yeni stratejilere başvurmak durumunda kalıyor. Bu durum tabi ki yalnızca Facebook için geçerli değil. Mobil bazlı her türlü kanal, bu değişime dahil edilebilir.

Görülüyor ki insanlar ürünleri veya hizmetleri masaüstü cihazlardan inceleseler de satın alma işlemlerini ağırlıklı olarak mobil üzerinden gerçekleştiriyorlar. Aliexpress, E Bay gibi büyük e ticaret sitelerinin kullanımı oldukça kolay mobil uygulamalar oluşturması ve bu kanala ağırlık vermeleri de bunu kanıtlar nitelikte adımlar. Mobil trendinin yükselmesi tabi ki akıllı telefon teknolojisinin gelişmesiyle birlikte yükseldi. Bu cihazların toplu taşıma araçlarında eve giderken, gece uyumadan önce son bir stalk’a düşerken, bankamatik sırası beklerken, yani hayatın her alanında kolay bir şekilde kullanılması bu durumu yarattı. Tüketici davranışları değişti. Bu üç kelimelik basit cümle aslında her şeyi anlatıyor.

Facebook’un dükkan özelliği ve Instagram’ın yeni ”alışverişe başla” butonları yeni trendin en göze çarpan atılımları. Durumu ister lokal ister küresel bazda değerlendirin, kaçamayacağınız tek gerçek 2017’nin mobil senesi olduğu. Yeni ürünler artık Facebook’tan keşfediliyor, ürünün sosyal ağlardaki hesaplarına gelen yorumlar kullanıcı tarafından iyice inceleniyor. Yeni ürün satın alma davranışının da aslında buradaki ürün incelemelerinden sonra gerçekleştiği de, yapılan araştırmalar neticesinde karşımıza çıkan durumlardan biri.

 Yapılacak olan tüm stratejilerin ve geliştirilecek olan yöntemlerin mobile entegre edilecek olması biz ajansları da yeni yeni yollar aramaya itti haliyle. Ülkemizde de durum tüm dünyayla aynı; internet kullanımı mobil cihazlar üzerinde büyük artış gösterdi. Mecralara gelen güncellemeler yeni kampanyaları beraberinde getirmeye başladı. Kullanıcıların kişiselleşmiş alışveriş talepleri ve herhangi bir yeniliğe hızla adapte olmaları, firmaların da elini çabuk tutmasına sepep olan etkenlerden biri.

Tabi ki devamını merakla bekliyoruz. 🙂

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK