OUR BLOG

06 Şub 2017

Peki Nedir Bu ”Dijital Ajans?”

Zaman su gibi akıp geçiyor, tabi geçerken de arkasında birçok yenilik bırakıyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni reklam mecralarının ortaya çıkması, dijital ajans kavramını da beraberinde getirdi. Peki nedir dijital ajans?

Kısaca markaların internet üzerindeki bütün işleriyle muhatap  olan ajanslardır diyebiliriz. Web sitesi tasarımları, çeşitli interaktif uygulamalar, sosyal medya pazarlama stratejileri, arama motoru optimizasyonları gibi tüm işlerle ilgilenirler. Artan sosyal medya kullanımı, insanların televizyon karşısında vakit geçirmektense boş vakitlerinde telefonlarıyla uzun bir süre haşır neşir olmayı tercih etmeleri, gazeteyi ‘’gazeteden’’ değil de müdavimi oldukları yayınların mobil uygulamalarından okumayı tercih etmeleri markaları bu mecralarda görünür olmaya iten yegane durumlardan biri. Bu ihtiyaç da dijital ajansların varlığını zorunlu kılıyor.

Mecra dijital olunca haliyle kafaların da dijital çalışması gerekiyor.

dijital-adwise

Dijital dünyada her şey o kadar hızlı gelişiyor ki, bu ajanslarda çalışanların, işini en iyi şekilde yapmaları için gelişmeleri sürekli olarak takip etmeleri bir zorunluluk. Her yıl dijital pazarlama için yeni bir trend geliyor. Birine alışmadan yeni bir mevzu ortaya çıkıyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin bundan sonra en revaçta dijital mecra olacağı öngörüsü buna bir örnek olabilir. Bir an önce kolları sıvayıp bu yeni mecranın doğasını iyice öğrenmek gerekiyor.

sanal-gerceklik-adwise

Hedef kitlenizin hangi saatlerde, hangi mecralarda daha çok vakit geçirdiği, en sevdiği alışveriş sitesini mobil tarayıcısından mı, mobil uygulamasından mı yoksa bilgisayarından mı kullandığını; markanızın hedef kitlesinin neden Google reklamlarına diğer dijital ortamlardaki reklamlardan daha çok reaksiyon verdiğini bilip bunun sonucunda en doğru planlamayı yapmak  gerçekten de meşakkatli bir süreç. Bu mecralarda her şey o kadar anlık değişiyor ve hızlı ilerliyor ki, bu da doğabilecek aksiliklerin sıklığını biraz artırıyor.

Sosyal medya tarafıysa işin diğer bir boyutu. Biliyorsunuz ki bu mecralarda kullanıcıların markanızın hesaplarına dilediğince yorum yazması, haftanın her günü ve günün her saati mesaj atıp görüş beyan edebilmesi, dijital ajans çalışanlarının mesai saati kavramını tamamen ortadan kaldırmakta.

sosyal-medya-adwise

Ne meslek yaparsanız yapın, mesleğiniz mutlaka hayatınız oluyor ama bir dijital ajans çalışanı olduğunuzda bunun ne demek olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz. Markalarınızın hesaplarını günlük olarak kontrol etmek, hangi gönderinin ne kadar etkileşim aldığına bakmak, yaptığınız kampanyanın ne kadar geri dönüş aldığını takip etmek hayatınızın en büyük parçası haline geliyor. Kendi Instagram hesabınızdan fotoğraf paylaşmayı unutur hale geliyorsunuz…

#İşte #tüm #bu #süreçlerin #üstesinden #başarıyla #gelen #ajanslara, #dijital #ajans #diyoruz.

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK