OUR BLOG

31 Ağu 2016

SEM Nedir?

SEM açılımı Search Engine Marketing, Türkçesi Arama Motoru Reklamcılığı.

SEM Google, Yandex, Bing gibi bir çok arama motorunda, insanların aradıkları kelimeler üzerine odaklanılarak oluşturulan reklam türlerinin genel adıdır. SEO ile benzerlik göstersede, SEM Yalnızca ücretli Arama reklamları olarak gruplandırılmaktadır. SEM ile Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak her zaman mümkündür ancak ücretlidir.

Ülkemizde en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Dolayısı ile aranılan her bilginin erişildiği bu alana reklam verilmemesi kaçınılmazdır.

SEM NEDİR?
SEM NEDİR?

Örneğin: Bir düğün salonu sahibisiniz, Ankara’da düğün salonu arayan kişilere erişmek istiyorsunuz. İşte bu noktada Google Adwords ile SEM sizinde hayatınıza giriyor ve Ankara Lokasyonunda “Düğün Salonu”  Google aramalarına reklam vermelisiniz.

SEM ile, yeni kitlelere ulaşmanızı ve reklamcılık ağınızı hedeflemenize yardım edebilir. Bunun yanında reklamlarınızı istediğiniz coğrafi konuma göre ayarlayabilirsiniz, yani sadece Ankara’da iş yapmak istiyorsanız hedef bölgenizi Ankara hatta Ankara’nın semtlerine göre ayrlayabilirsiniz.

Genelde tıklama başına ödeme sistemine göre fiyatlandırılmaktadır. Yani aramayı yapan kişi reklama tıkladığında sizin parasını peşin olarak ödediğiniz bütçenizden gerekli ödeme anında düşülür. SEM’in en iyi avantajlarından bir tanesi yine bütçenize göre harcamalar yapabilirsiniz. Günlük 10 TL ile de 10.000 TL ilede reklam vermeniz mümkün.

Eminizki Adwise gibi iyi bir dijital pazarlama ajansı ile çalışıyorsanız günlük bütçelerinizide bu reklamlardan gelen gelirinize oranla artıracaksınız. 🙂 Başarılı bir SEM, günümüzde hangi sektör olursa olsun, kuşkusuz çok iyi getiri sağlayacaktır.

 

aliconame

BİR YORUM BIRAK