OUR BLOG

31 Oca 2017

Sosyal Medya Yönetiminde İzlenmesi Gereken Stratejiler

Facebook bir ülke olsaymış, 3. büyük ülke olurmuş. Bu bilgi bile, sosyal medyanın ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaya tek başına yetiyor. Hal böyle olunca, bir marka olarak sosyal medya hesaplarınızı nasıl kullandığınız, bu büyük ülke içerisinde nasıl yer aldığınızı önemli kılıyor. Bu kadar kalabalık bir mecrada var olmamak büyük bir eksiklik olurdu.

Mecrayı kullanmak da tek başına yeterli değil kısaca. Nasıl kullandığınız bir hayli önemli.

1) Sosyal medya, karşılıklı etkileşim olanağına izin vermesiyle ve satın alma işlemini gerçekleştirecek olan hedef kitlenizin, yapıp ettiklerinize anında tepki vermesine olanak sağlamasıyla, diğer mecralardan ayrışıyor. Sosyal medya hesaplarınızda takındığınız tavır bu noktada önem kazanıyor. Gerçekçi şeyler vaadetmeniz gerekiyor.

2) Her sosyal medya mecrasının doğası birbirinden farklı. Facebook’ta aktif olan kitleyle Instagram’ı sık kullanan kitle birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bu da zaman zaman farklı mecralar için farklı stratejiler geliştirmek zorunda bırakıyor sizi. Facebook’u seven kullanıcıların, Instagram seven kullanıcılardan yaşça daha büyük olması buna bir örnek olabilir.

3) Ya da Twitter’da var olmak, her marka için gerekli olmayabiliyor. Twitter üzerinden beklediğiniz başarıyı elde edemediyseniz kendinize şu soruyu sorun: Hedef kitlem Twitter’da mı?

4) Sattığınız ürünü ısıtıp ısıtıp sosyal medya hesaplarınızdan postlamanız oldukça sıkıcı. Takipçileriniz sizden ürün/hizmet görmenin ötesinde şeyler bekliyor bu mecralarda. Sosyal medya hesaplarınız üzerinden onlarla konuşun, sohbet edin, sorular sorun, seçenekler sunun. Gönderilerinizin altında düşünce beyan etmesine izin verin.

5) Hiç kimse şikayetçi olduğu bir ürünle alakalı sıkıntısını dile getirmek için televizyona çıkıp eline mikrofon alıp dert anlatmaz. Ama sosyal medya hesaplarınıza aklına gelen her şeyi yazar. Bu yüzden oluşturduğunuz içeriklere ekstra önem vermeniz gerekiyor.

6) Hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını, hangi filmleri sevdiğini, satın alma alışkanlıklarını yani kısaca tüm hareketlerini bu mecralar sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu da strateji oluştururken planlarınıza dahil etmeniz gereken önemli unsurlardan bir tanesi.

7) Rakiplerinizin sosyal medya davranışlarını da rahatlıkla izleyebilirsiniz. Yani sosyal medya rakip analizi konusunda da büyük rahatlık sağlar.

8) Şunu kendinize sorun, ben bu markanın sosyal medya hesabını takip eder miydim? Cevap evetse, neden? Hayırsa neden? Sık sık hedef kitlenizle empati kurun.

9) Aynı mesajları sürekli tekrarlayarak takipçilerinizi sıkmayın. Küçük esler verin. Sürekli olarak ”kalite” vurgusu yapmanız hem sıkar, hem de bir müddet sonra inandırıcılığını tamamen kaybeder.

10) Unutmayın; bu mecralarda maksadınız beğeni-paylaşım sağlamak değil, ürünü satmak. Bu hedeften asla şaşmayın.

atilla-muslu

BİR YORUM BIRAK