Web Sitenize Yapılan Ortalama Ziyaret Süresini Nasıl Artırabilirsiniz ?

Google’ın web sitenizi sıralamak için kullandığı ölçümlerden biri de kullanıcı deneyimidir. Uzun ortalama oturum süresi, Google’a ziyaretçilerinizin içeriğinizi değerli bulduğunu bilmesini sağlayacak ve bu da sıralamalarda artışa yol açacaktır.

Sitenizde çok fazla zaman geçiren bir kullanıcının potansiyel müşteri olma olasılığı da yüksektir. Kısacası daha uzun oturum süreleri, daha yüksek dönüşüm oranlarıyla da ilişkilidir.

 Oturum Süresini Artırmak İçin 4 İpucu

1) Site Hızınızı Artırın

Ziyaretçiler açısından önemli bir yere sahip olan yüklenme hızının yavaş olması, hızla siteye çektiğiniz bir ziyaretçinin aynı hızla sitenizi terk etmesine yol açacaktır.

Google tarafından yayınlanan bir araştırma, kullanıcıların %53’ünün sitenin yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse siteyi terk ettiğini ve sayfa hızı ile oturum süresi arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösterdi.

Web sitenizin hızının artmasına yardımcı olacak birkaç etken;

  • Resimleri sıkıştırmak: Görsellerinizi kırparak gereksiz unsurları çıkartın. Mümkün olan her yerde çok fazla yer kaplamadığı müddetçe PNG, JPEG ve benzeri görüntü biçimlerini tercih edebilirsiniz
  • Kodları azaltmak: İnternet sitenizin hızını arttırmak amacı ile internet sitenizde yer alan kodların sayısında da azalmaya gidebilirsiniz. Bunun en kolay yolu bu dosyaları küçültmek yani yorumları, boşlukları, virgülleri kaldırabilirsiniz.
  • Bir İçerik Dağıtım Ağı Kullanmak: İçerik dağıtım ağları CSS, JavaScript, imajlar vs. gibi sitenizin dosyalarını kopyalamanızı ve saklamanızı sağlayan dünya çapında bir sunucu ağıdır. Bu unsurlar daha sonra ziyaretçilere bulundukları konuma daha yakın bir sunucu üzerinden gönderilir.

2) Web Sitenizin Tasarımını Optimize Edin

Önce kitlenizi belirleyin. Hedef kitleniz web tasarım süreci boyunca bir öncelik olmalıdır. Sonuçta web sitenizin var olmasının nedeni onlar. Fakat genel olarak dağınık gezinme menüleri, birkaç saniyede bir açılan pop-up’lar, karmaşık bir site yapısı ve okunamayacak kadar küçük yazı tipleri vs. bunların tümü, ziyaretçilerinizin sitenizden hızla ayrılmasına neden olabilecek kötü web sitesi tasarımının işaretleridir.

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Gezinmeyi Basit Tutun: Ziyaretçilerin fazla düşünmesini ve eylemi gerçekleştirmemesini önlemek için yalnızca en alakalı CTA’yı eklemeyi deneyin.
  • Görsel Hiyerarşi: Basitlik ilkesine bağlı olan görsel hiyerarşi, web sitesi öğelerini düzenlemeyi ve organize etmeyi gerektirir; böylece ziyaretçiler, doğal olarak ilk önce en önemli öğelere doğru yönlendirilir.
  • Erişebilirlik: Günümüzde internet kullanımı akıllı telefonlarda ve tabletlerde oldukça yaygın. Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, sitenizin ziyaretçilerin kullandığı farklı cihazlar ile uyumlu olması gerekir.

3) Harekete Geçirici Mesajlar Ekleyin

Kullanıcıları belirli işlemler yapmaya yönlendiren içerikler yazın. Bunu yapmanın en iyi yolu, içeriğin sonuna bir ‘harekete geçirici mesaj metni’ eklemektir. Kısa, net ve karmaşadan uzak ifadeler ile mesaj hazırlanmalıdır. Kullanıcıların tek seferde okuyarak anlayabilecekleri ve kendilerine vaat edilen indirim veya hediye çeklerinin olduğu sayfalara yönlendirilmeleri, markaya olan güvenlerini arttırabilecek etkenlerdir.


4) Canlı Sohbet Özelliği veya Sohbet Robotu Ekleyin

Oturum süresini artırmak için başka bir strateji, web sitenize canlı sohbet özelliği veya AI sohbet robotu eklemektir.

Canlı sohbet, web sitenizin ziyaretçileriyle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmanıza olanak tanır. Ziyaretçileriniz web sitenizden ayrılmadan ürünleriniz ile ilgili sorularına yanıt almalarına yardımcı olur, anında bilgi verebilirsiniz. Bu, müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırır. Ayrıca, onları sitenizde kalmaya ve gezinmeye teşvik edecektir.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *