Kasım’a Hazır mısınız?

Nereden Başlamalı?

E-Ticaret yapanlar için en önemli aylardan biri olan Kasım ayı yaklaşıyor. Peki siz kasım ayına ne kadar hazırsınız? Trendyol, N11, HepsiBurada gibi pazar yerlerinin yanı sıra tüm sektör devlerinin de çok önem verdiği, her sene neredeyse tüm ayı kampanyalar ile geçirdikleri bir döneme girmek üzereyiz.

Peki hazır olmak için ne yapmanız gerekiyor. Bu konuda bir kaç öneri derledik hadi beraber hazırlanalım.

Öncelikle kampanyalar için kendinize bir planlama yapmak ile başlayabilirsiniz. Yukarıda sıraladığımız markalardan önce kampanya dönemine hızla girmek sizin için bir avantaj sağlayacaktır. Bu sebeple kampanya kurgularınızı son dakikaya bırakmak yerine şimdiden planlama yapmış olmanız önemli. Kampanya dönemlerinizi yukarıdaki markalardan uzun tutmanızında faydası olacaktır.

Kasım ayına hazırlık konusunda bir diğer konuda stoklarınızın kontrolünü sağlamak ve öncelikle en çok satanlar olmak üzere satışını beklediğiniz ürünlerinizde stokları arttırmalısınız. Müşterilerinizin bu dönemde alışverişe daha eğilimli olduklarını aklınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca özellikle son dönemlerde artan kargo maliyetleri sebebi ile müşterileriniz satın alımlarda buna da dikkat etmektedir. Kampanyalarınız içerisinde ücretsiz kargo seçeneği ve indirim oranı tutarlı olmalıdır. Hem karlılığınızı korumak hem de satışlarınızı arttırmak anlamında oldukça önemlidir.

karakter-2

Müşterilerinizin Alışveriş Eğilimi

Ayrıca kampanyaya girmeden öncesinde kampanyanızın ilgi çekici içerikler ile duyurulması ve hatta bir çok platformda sadece erişim odaklı reklamlar kullanılması gerekmektedir. Özellikle yeni ziyaretçiler kazanmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak önemlidir. Bu dönemi bir yandan sadık müşterilerinizi kampanya dönemi için heyecanlandırırken, diğer yandan yeni müşterilere ulaşmanızın bir fırsatı olarak görebilirsiniz.

Kasım ayı içerisinde en büyük sorunlardan bir tanesi de operasyonel planlamada ki aksaklıklardır. Bu konuda şimdiden önleminizi almalı ve eksik gördüğünüz konuları tamamlamalısınız. Örneğin, kargo şirketinde kotaya takılmak ya da alt yapınızda stok eksikleri ile boğuşmak bu dönemlerde içinden çıkılmaz sorunlar ile boğuşmanıza sebep olabilir. Web sitenizin teknik alt yapısını da yaşanacak yoğunluğa uygun hale getirmelisiniz.

Tüm adımları tamamladıktan sonrasında her zamanki dijital pazarlama bütçenizi ölçerek bu rakamı arttırmalı, ancak bu artış ile doğru orantılı bir satış beklentisine girmemelisiniz. Çünkü Kasım ayı içerisindeki bu süreç beraberinde dijital pazarlama alanında ki rekabeti de üst noktalara taşımaktadır.

Daha fazla bilgi almak ve ileriki süreçlerdeki kampanya dönemlerinde de profesyonel destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Comments are closed.